Zeman se zachoval protiústavně, chceme, aby on i Babiš odešli, říká organizátorka protestu

Pražské Václavské náměstí se ve středu zaplnilo lidmi, kteří přišli podpořit demonstraci proti Andreji Babišovi a prezidentu Miloši Zemanovi. Pražská demonstrace měla své obdoby v dalších městech, ale v Praze akci s názvem Proč? Proto! organizovala Šárka Fialová.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloše a Babiše do koše, žádají demonstranti | Foto: Filip Jandourek

„Chceme odchod Miloše Zemana a Andreje Babiše z politiky. Tedy, aby byl Babiš odvolán a hnutí Ano přišlo o svůj vliv na ministerstvu financí, aby to nikdo další nemohl zamést pod koberec a vše se mohlo hned začít šetřit," tvrdí organizátorka akce.

Kromě toho by si organizátoři také přáli, aby odstoupil Miloš Zeman a pokud se tak nestane, tak aby na něj Senát podal ústavní žalobu.

Proč? Proto! V sedmi krajských městech lidé demonstrovali proti Babišovi a Zemanovi

Číst článek

„Jsme přesvědčení, že Miloš Zeman se v rámci vládní krize zachoval protiústavně a není možně nechat takový čin bez odezvy. Ano je to vysoký cíl, ale podle nás má smysl i důvod."

Fialová a její spolupracovníci se k akci odhodlali v reakci na dění posledních dní. Důvodem tak byla vládní krize a především také inzerát Andreje Babiše s přelepenými ústy. „To byla poslední kapka, kdy mi to přišlo tak absurdní, že je bezpodmínečně reagovat, co nejrychleji."

„Pomáhali mi kamarádi aktivisti, ale nedělali jsme to za nějaké hnutí nebo spolek, ale čistě jenom jako čtyři kamarádi a dalších deset lidí nám pomáhalo všechno zajistit a domluvit," dodává. Náklady podle ní byly minimální. Peníze sháněli crowdfundingem.

Organizátorům se tak podařilo zaplnit horní část Václavského náměstí. "Nejdůležitější je, že lidé vůbec přišli. Je ale důležité, abychom nepolevili a dokud se nezačne něco dít, tak abychom vyvíjeli aktivitu," řekla Fialová. 

Za akci posléze poděkoval i předseda vlády Bohuslav Sobotka z ČSSD. „Podporu nám vyjadřuje většina demokratických stran, ne jen ČSSD. My jim nevyjadřujeme podporu, když ale říkají, že to děláme dobře, těší nás to."

Na náměstí se v době protestu objevily také stánky, kde bylo možné podepsat prezidentskou kandidaturu Michala Horáčka nebo Marka Hilšera. „Nebyl to náš plán, ale nemáme nic proti tomu," dodává Fialová.

Veronika Šírová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme