Zemřel Vlastimil Brodský

Ve věku nedožitých 82 let v sobotu ráno zemřel filmový a divadelní herec Vlastimil Brodský. Skonal ve své chalupě v obci Slunečná na Českolipsku. Rodina si nepřála uvést důvod jeho smrti. Vlastimil Brodský, který se narodil 15. prosince 1920, patřil k nejznámějším a nejoblíbenějším českým hercům. Vytvořil velké množství komediálních i vážných rolí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlastimil Brodský | Foto: Robert Tamchyna

Naposledy zazářil v loňském filmu Babí léto. Za roli v tomto snímku obdržel Českého lva za hlavní mužský herecký výkon za rok 2001. "Ceremonie a takové věci mne moc nepovzbuzujou a spíš deprimujou, takže já jsem měl spíš trému a snažil jsem se neomdlít. Tím, že je mi špatně vlastně už od narození, tak mne to nepřekvapuje. Takže já jsem na to zvyklý a je mi vlastně furt dobře, protože asi bych onemocněl, kdybych se uzdravil."

Přehrát

00:00 / 00:00

Vlastimil Brodský: Mne ty ceremonie nebaví

I v dalším útržku z našeho archivu, Vlastimil Brodský říká, že se odmítá vyhřívat na výsluní své popularity. "Já ty společenský odezvy, nejsem pro ně stavěnej, ale oni to byli tady samí hodný lidi, tak jsem je nechtěl zklamat, chtěl jsem jim vyhovět dřív, než se zpopelním."

Přehrát

00:00 / 00:00

Vlastimil Brodský: Nechtěl jsem je zklamat

Rozhlasoví posluchači mají Vlastimila Brodského zapsaného především jako vypravěče večerních pohádek Hajaja, které provázely dětsví několika generací. Byl dlouholetým dvorním hercem režiséra Karla Weinlicha. "Vlastimil Brodský, kamarád, odešel a já jsem nikdy v životě nepředpokládal, že se splní jeho předpovědi, které jsem vícméně chápal mnoho let jako bonmoty. Protože už když jsme se před těmi 40 lety potkali poprvé u naší společné práce a byla to práce pro děti, tak se loučil oním pověstným: Kájínku, bylo to hezké, žel bylo to naposled."

Vlastimil Brodský se narodil 15. prosince roku 1920. Studoval filozofickou fakultu a hudební vědy. Za války hrál v malých avantgardních scénách Větrník, Divadélko pro 99 a v Divadle Míly Mellanové v Praze. Po osvobození spoluzakládal Divadlo satiry, působil v divadle D 34 a od svých 28 let až do roku 1983 byl členem Divadla na Vinohradech. V posledních letech hostoval na scéně Národního divadla a mohli jsme ho vidět v několika filmech - například Příliš hlučná samota nebo Motýlí čas. Naposledy Vlastimil Brodský zazářil ve filmu Vladimíra Michálka Babí léto. Za roli důchodce, který si užívá podzimu života dostal letos Českého lva.

Z dalších mnoha filmů Vlastimila Brodského snad můžeme zmínit alespoň Ostře sledované vlaky, Rozmarné léto, Skřivánci na niti nebo Noc na Karlštejně. Hrál také ve filmu Jakub lhář, který byl v pětasedmdesátém roce nominován na Oscara, Vlastimil Brodský obdržel za svůj tehdejší výkon Stříbrného medvěda na festivalu Berlinale. Před čtyřmi roky dostal Vlastimil Brodský divadelní Cenu Thálie za celoživotní mistrovství a cenu za celoživotní dílo na Mezinárodním filmovém festivalu Eurofilm v Luhačovicích. V loňském roce obdržel státní vyznamenání Medaili Za zásluhy.

Celovečerní střihový dokument mapující kariéru, osobní život a pohled na svět jedné z největších legend a osobností českého filmu a divadla Vlastimila Brodského natočil v roce 1999 Ondřej Havelka. Film Zdravý nemocný Vlastimilený Brodský je poskládaný z autentických záběrů Brodského nejslavnějších rolí a doplněný dotáčkami, ve kterých vystupoval herec jako moudrý a vtipný člověk. Vlastimil Brodský je také nezapomenutelným Hajajou a vypravěčem dalších mnoha rozhlasových pohádek. Napsal dětskou knížku nazvanou O ničem a autobiografii Dr(o)bečky z půjčovny duší.

Markéta Kaclová, Petr Doležel, Zdenka Schovánková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme