Zima přidělala problémy řidičům i energetikům

Zima opět přinesla problémy motoristům na řadě míst republiky. Nejhorší situace je zřejmě na Českomoravské vrchovině, kde námraza netrápí nejen řidiče, ale i energetiky. Sněží na Liberecku a Ústecku, podobně je i v krajích Královéhradeckém a Pardubickém. Silničáři nabádají všechny řidiče, aby jezdili opatrně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

energetici odstraňují námrazu

energetici odstraňují námrazu | Foto: Luboš Pavlíček

Na Českomoravské vrchovině jsou vozovky kluzké, většinou se na nich drží slabá vrstva sněhu, na řadě míst pak nánosy spadlé jinovatky ze stromů. Chemicky ošetřované trasy jsou mokré. Na Žďársku a Jihlavsku sněží. Jinde padá sníh s deštěm.

I přes varování meteorologů před námrazou se na Vysočině v pátek stalo 49 dopravních nehod, dva lidé při nich byli těžce zraněni a 13 lehce. Škoda dosáhla 2,4 milionu korun. K dalším haváriím dopravní policisté vyjížděli i dnes po ránu.

Kvůli námraze zůstala řada lidí na Vysočině bez elektřiny. Výpadky proudu někde trvají jen několik minut, jinde je počítají dokonce na hodiny. Místy se musí elektrické vedení i vyhřívat. "Nejhorší počasí pro nás je, když je kolem nuly a fouká vítr, pak se tvoří námraza," řekl mluvčí Jihomoravské energetiky Aleš Řiháček.

V Královéhradeckém a Pardubickém kraji sněží nebo mrholí a je proto místy snížena viditelnost. Zejména v lesních úsecích se může tvořit náledí. Silnice první třídy jsou po chemickém posypu mokré, na silnicích nižších tříd leží ve výše položených oblastech vrstva zledovatělého sněhu krytá posypem.

Na většině území Libereckého a Ústeckého kraje intenzivně sněží. V Libereckém kraji napadlo od večera deset až 20 centimetrů sněhu. Silnice na severu Čech jsou sjízdné jen se zvýšenou opatrností, i na hlavních tazích totiž zůstávají ležet zbytky rozbředlého sněhu.

Na Kladensku, Berounsku a Rakovnicku věnovali ráno silničáři zvýšenou pozornost zejména mostům, na nichž se tvořilo náledí. Ve vyšších polohách Kutnohorska, zejména v okolí Zbraslavic, nebo na Příbramsku, Benešovsku, Mladoboleslavsku a Nymbursku leží na silnicích rozbředlý sníh.

V Plzeňském kraji by si měli dát řidiči pozor na zejména na Klatovsku, Domažlicku a v okolí Stříbra, kde jsou vozovky místy kluzké. Někde vane nárazový vítr a tvoří se sněhové jazyky.

V Jeseníkách během dopoledne nasněžily až tři centimetry sněhu. Silničářům se hlavní tahy daří udržovat sjízdné. Na silnicích nižších tříd ve vyšších polohách Vsetínska leží uježděný sníh. Podobně je tomu i na silnicích druhé třídy na Kroměřížsku.

Ostatní komunikace ve Zlínském kraji jsou dnes bez problémů sjízdné, většinou mokré nebo vlhké po chemickém posypu. Přesto dnes při dopravní nehodě mezi obcemi Březůvky a Ludkovice zemřela pětašedesátiletá žena a další tři lidé utrpěli zranění, jeden z nich těžké.

Aktuální informace o dopravní situaci můžete zjišťovat na webu Zelené vlny anebo ze svých mobilních telefonů na wap.rozhlas.cz.

Naděžda Hávová, Zdeněk Müller, Petr Večeřa, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme