Změna Ústavy by mohla zavést klouzavý poslanecký mandát

První dvě změny Ústavy, které plánuje ministerstvo spravedlnosti, dnes detailně představí šéf resortu Jiří Pospíšil. Konkrétně půjde o úpravu působnosti Nejvyššího kontrolního úřadu a klouzavý mandát poslance, to znamená princip, kdy ministr, který je současně poslancem by se měl vzdát svého mandátu ve sněmovně ve prospěch náhradníka, aby nezastával tyto dvě funkce současně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Pospíšil (ODS) během jmenování členů nové vlády | Foto: Tomáš Adamec

„My chceme změnit změny, které jsou v tuto chvíli připravené již v legislativní podobě. Tyto návrhy jsou v tuto chvíli připravené tak, aby mohl být spuštěn legislativní proces a aby je mohl parlament ještě během podzimu tohoto roku projednávat,“ uvedl ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Změny Ústavy v poledních Ozvěnách dne představil ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Určitá změna Ústavy je podle Pospíšila v současnosti dobrá: „My připravujeme změny, na kterých se dohodla vládní koalice. Já osobně se domnívám,že některé změny Ústavy jsou vhodné. A to z toho důvodu, že praxe jasně ukazuje, že Ústava je v některých oblastech nedostatečná a je tedy vhodné ji doplnit.“

Do budoucna ministr plánuje i další změny Ústavy jako je například zavedení přímé volby prezidenta. "Další věc, na které budeme pracovat a která by během podzimu mohla být připravena, je změna Ústavy, která se týká přímé volby prezidenta. Tady ale říkám, že je potřeba shody koalice na tom, jak by případně konkrétně přímá volba prezidenta měla probíhat,“ upřesnil Pospíšil.

ČSSD se diskuzi o změnách Ústavy nebrání

ČSSD se jednání o návrhu nebrání. Podle sociálního demokrata Jeronýma Tejce by ale změny neměly platit hned: „Určitě je ten návrh zajímavý. Umožňuje vládě se věnovat práci, pro kterou byli jednotliví ministři zvoleni. Nicméně je potřeba překlenout řadu technických otázek a je také otázkou, od kdy by tato změna měla platit. Já jsem přesvědčen, že v souladu s výroky Ústavního soudu by tato změna měla platit až pro příští období.“

„My jsme ochotni jednat o této změně s koalicí, protože jsme si vědomi toho, že změna Ústavy vyžaduje 120 hlasů, které koalice v tuto chvíli nemá,“ dodal poslanec ČSSD.

Návrh má ale podle Tejce řadu problémů, které bude nejdřív nutné důkladně ošetřit. Navíc by v současnosti zvyšoval náklady. Teď totiž ministr, který je současně poslancem pobírá jen jeden plat, v případě, že by ale každou funkci zastával někdo jiný, vyplácely by se platy dva. I proto by měla novela podle Tejce začít platit až pro novou sněmovnu.

Veronika Malá, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme