Japonsko stále počítá mrtvé po pátečním zemětřesení

Japonsko odhaduje počet obětí zemětřesení a následné vlny tsunami nejméně na 1700. Navíc se pohřešuje dalších asi 10 tisíc lidí. V postižených oblastech proto pokračují masivní záchranné práce, do kterých se zapojují i zahraniční týmy. Obavy vyvolávala i situace v jaderné elektrárně Fukušima 1, kde došlo k úniku radiace.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

následky ničivého zemětřesení a vlny tsunami v Japonsku | Zdroj: ČTK

Nové a nové záběry přicházející z postižených míst potvrzují katastrofální následky ukazující skutečný rozsah nejsilnějšího zemětřesení v japonské historii.

Vlna tsunami doslova smetla z povrchu celé obce, v některých zůstalo stát minimum budov, na jejichž střechách lidé čekají na pomoc. Vyzvednout se je snaží vojáci, kteří k nim slaňují z vrtulníku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Informace od zvláštního zpravodaje ČRo Roberta Mikoláše v Japonsku

Humanitární sbírky na pomoc Japonsku:
V Česku fungují první sbírky na pomoc obětem zemětřesení v Japonsku. Vyhlásily je Armáda spásy a ADRA.
Podporu obyvatelům Japonska vyjádřily čestné předsedkyně Česko-japonské společnosti Věra Čáslavská a Věna Hrdličková.
Podrobnosti o tom, jak přispět, najdete na webech humanitárních organizací armadaspasy.cz a adra.cz

Kritická je situace především v okolí města Sendai, v oblasti stále nefunguje železniční doprava, uzavřena byla i dálnice vedoucí na severovýchod ostrova Honšú a zrušeno bylo během soboty téměř 500 vnitrostátních letů.

Dramatická situace pak panovala v jaderné elektrárně Fukušima 1, kde došlo k výbuchu. Vnitřní plášť reaktoru ale nebyl poškozen a postupně klesala i radiace. Přesto byli z okolí elektrárny evakuováni všichni obyvatelé žijící v okruhu 20 kilometrů. Z kritického pásma bylo nuceno opustit své domovy přes 100 tisíc tamních obyvatel.

Provoz ve svých závodech už také přerušily japonské automobilky Toyota, Nissan a Honda.

Tokio taky požádalo Rusko o zvýšené dodávky plynu a uhlí kvůli výpadkům vlastních zdrojů energie. Severovýchod Japonska v sobotu navíc postihly další silné otřesy.

Robert Mikoláš, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme