Japonsko stále počítá mrtvé po pátečním zemětřesení
Japonsko odhaduje počet obětí zemětřesení a následné vlny tsunami nejméně na 1700. Navíc se pohřešuje dalších asi 10 tisíc lidí. V postižených oblastech proto pokračují masivní záchranné práce, do kterých se zapojují i zahraniční týmy. Obavy vyvolávala i situace v jaderné elektrárně Fukušima 1, kde došlo k úniku radiace.
Nové a nové záběry přicházející z postižených míst potvrzují katastrofální následky ukazující skutečný rozsah nejsilnějšího zemětřesení v japonské historii.
Vlna tsunami doslova smetla z povrchu celé obce, v některých zůstalo stát minimum budov, na jejichž střechách lidé čekají na pomoc. Vyzvednout se je snaží vojáci, kteří k nim slaňují z vrtulníku.
Humanitární sbírky na pomoc Japonsku:
V Česku fungují první sbírky na pomoc obětem zemětřesení v Japonsku. Vyhlásily je Armáda spásy a ADRA.
Podporu obyvatelům Japonska vyjádřily čestné předsedkyně Česko-japonské společnosti Věra Čáslavská a Věna Hrdličková.
Podrobnosti o tom, jak přispět, najdete na webech humanitárních organizací armadaspasy.cz a adra.cz
Kritická je situace především v okolí města Sendai, v oblasti stále nefunguje železniční doprava, uzavřena byla i dálnice vedoucí na severovýchod ostrova Honšú a zrušeno bylo během soboty téměř 500 vnitrostátních letů.
Dramatická situace pak panovala v jaderné elektrárně Fukušima 1, kde došlo k výbuchu. Vnitřní plášť reaktoru ale nebyl poškozen a postupně klesala i radiace. Přesto byli z okolí elektrárny evakuováni všichni obyvatelé žijící v okruhu 20 kilometrů. Z kritického pásma bylo nuceno opustit své domovy přes 100 tisíc tamních obyvatel.
Provoz ve svých závodech už také přerušily japonské automobilky Toyota, Nissan a Honda.
Tokio taky požádalo Rusko o zvýšené dodávky plynu a uhlí kvůli výpadkům vlastních zdrojů energie. Severovýchod Japonska v sobotu navíc postihly další silné otřesy.