Londýnský soud rozhoduje o vydání Juliana Assange do Švédska
Soud v Londýně začal projednávat švédskou žádost o vydání spoluzakladatele WikiLeaks Juliana Assange. Obhajoba zdůrazňuje, že švédská strana ho neobžalovala a chce ho jen vyslechnout, což prý nestačí na vydání evropského zatykače.
Švédsko požaduje vydání devětatřicetiletého Australana kvůli obvinění ze znásilnění - Assange obvinění odmítá. Tvrdí, že je politicky motivované a že souvisí s únikem tajných amerických depeší, které server Wikileaks zveřejňuje.
Assange se přihlásil 7. prosince na britské policii po vydání evropského zatykače a nyní žije v domě jednoho ze svých stoupenců v hrabství Norfolk.
Assangeův případ komentoval na Rádiu Česko zahraničně politický komentátor ČRo Milan Slezák
Jak na Rádiu Česko připomněl komentátor ČRo Milan Slezák, obhajoba od samého začátku argumentuje tím, že když Assange bude vydán do Švédska, hrozí mu reálné nebezpečí následného vydání do Spojených států, kde bude souzen v zástupném procesu a odsouzen k velmi těžkým trestům.
„Za druhé říkají, že by úplně stačilo, kdyby Švédové Assange vyslýchali po telefonu nebo přes mail, že vlastně není z ničeho obviněn, že ho švédská policie chce pouze kvůli výslechu, že nespecifikovala, že už mu hrozí přelíčení.“
„Dalším argumentem obhajoby je, že to, z čeho je ve Švédsku obviňován, není ve Velké Británii trestné. Obhájci také hrají na velmi oblíbenou notu, když říkají, že by se mu nedostalo spravedlivého soudu už jenom proto, že by ve Švédsku nestál před porotním soudem, a víme že pro Brity a vůbec Anglosasy je porotní systém základem soudního systému,“ přiblížil body Assangeovy obhajoby Slezák.
Slyšení o Assangeově případném vydání do Švédska by mělo trvat dva dny. A zatím není jasné, zda londýnský soud oznámí své rozhodnutí ihned po jeho skončení, nebo do dvou týdnů po slyšení.