Abbás požádal o přijetí Palestiny do OSN, Izrael vyzval k míru

Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás předal generálnímu tajemníkovi OSN Pan Ki-munovi žádost o přijetí Palestiny do světové organizace. To by znamenalo uznání samostatnosti. Palestinský prezident pak pronesl dlouho očekávaný projev.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mahmúd Abbás při projevu v OSN

Mahmúd Abbás při projevu v OSN | Zdroj: Reuters

Abbás v něm vyzval Izraelce, aby se dohodli na míru. Palestinci podle jeho slov budou pokračovat v pokojném odporu proti izraelské okupaci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přímo v budově OSN sledoval jednání zpravodaj Českého rozhlasu Vít Pohanka

Abbás také varoval, že izraelské osady na palestinském území ohrožují ideu dvou států a přežití palestinské samosprávnosti a vypočítával, jakými kroky o uznání práv plnohodnotného státu usiloval jeho předchůdce Jásir Arafat.

Proti Abbásovu záměru se ostře stavějí Izrael a USA. Už dopředu oznámily, že budou palestinskou přihlášku v Radě bezpečnosti vetovat.

Milníky na cestě k palestinské samostatnosti:
29. listopadu 1947 přijalo VS OSN rezoluci o rozdělení Palestiny
28. května 1964 byla založena Organizace pro osvobození Palestiny (OOP)
22. listopadu 1974 získala OOP status pozorovatele v OSN
15. listopadu 1988 byl vyhlášen nezávislý palestinský stát. Palestinci tím zároveň uznali Izrael
13. září 1993 se Izrael a OOP navzájem uznaly podpisem Deklarace o zásadách palestinské autonomie
30. dubna 2003 zveřejnily OSN, USA, Rusko a EU plán mírových jednání, podle kterého měl palestinský stát vzniknout do roku 2005
14. červen 2009 přistoupil izraelský premiér Netanjahu na to, že Palestinci budou mít vlastní stát

Mír nezajistí rezoluce OSN, mír lze dosáhnout jen jednáním, vzkázal ze zasedání Valného shromáždění OSN izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Předseda izraelské vlády mimo jiné řekl, že po odchodu Izraelců ovládl Libanon i pásmo Gazy militantní islám. Abbásovi nabídl vstřícnou ruku k trvalému a spravedlivému míru a možnost setkat se přímo v sídle OSN.

Se svým projevem vystoupil dnes v OSN také český prezident Václav Klaus. Podpořil Spojené státy, když uvedl, že řešení izraelsko-palestinské otázky nemůže být jednostranné.

Abbás tvrdí, že se po celou dobu, co se vedou mírové rozhovory s židovským státem, nedosáhlo žádného výsledku. Poslední kolo rozhovorů zkrachovalo loni. Abbás věří, že členstvím v OSN se vyjednávací pozice Palestinců zásadně zlepší.

Izrael dnes odmítl francouzský kompromisní návrh, aby palestinský prezident Mahmúd Abbás nežádal o plnoprávné uznání, ale pouze o povýšení statusu Palestinců v OSN na nečlenský stát. Zároveň se měli Palestinci podle návrhu zavázat k obnovení rozhovorů s Izraelem.

Abbásův živě přenášený projev vyvolal na palestinských územích bouřlivé oslavy. Nálada na demonstracích ale ostře kontrastuje s děním v jiných částech okupovaných územích, kde Palestinci svádějí pouliční střety s izraelskou armádou a policií.

Mapa území Palestiny | Foto: ČTK

Ve světě převažují zastánci nezávislého palestinského státu nad jeho odpůrci. Ukázal to průzkum veřejného mínění, který přes léto nechala udělat mediální společnost BBC v 19 zemích celého světa.

Otázka zněla, zda by vláda dotyčného tazatele měla v OSN podpořit palestinský stát. Pro se vyslovilo 49 procent dotázaných, 21 procent odpovědí bylo negativních. Poměr se značně lišil podle jednotlivých zemí.

Nejvíce odpůrců palestinských ambicí, konkrétně 36 procent, vykazují Spojené státy a Filipíny. Přesto i v obou těchto státech zastánci Palestinců převažují. Mezi Američany jich bylo 45 procent.

Politické divadlo

Podle profesora historie a mezinárodních vztahů na univerzitě v americkém Bostonu Igora Lukeše by se mohlo zdát, že dnes v OSN šlo jen o politické divadlo, tak úplně to ale neplatí.

„Ať to dopadne jakkoli, tak zdánlivě se nic nezmění. Dál bude Západní břeh a Gaza, dál budou Izraelské osady. Něco zásadního se ale změní. Zatím ale nikdo neví jak,“ řekl Lukeš.

Přehrát

00:00 / 00:00

Profesor historie a mezinárodních vztahů na univerzitě v americkém Bostonu Igor Lukeš ve večerních Ozvěnách dne

Mahmúd Abbás už podle něj neměl jinou volbu, než svou žádost v OSN přednést. “Nedělat nic je sice v diplomacii možné, ale dříve nebo později čas přece jen vyprší. Kdyby Abbás na poslední chvíli couvnul, nevěřím, že by se mohl vrátit domů.“

Že by tento jednostranný krok Palestinské samosprávy mohl vést k obnovení mírových rozhovorů Lukeš příliš nevěří.

„Izraelský premiér Netanjahu je válečník, ne člověk kompromisu. A k dohodě bude potřeba dělat bolestné ústupky. Ke kompromisu a uznání reality nejsou navíc připraveni ani Palestinci.“

Lukeš připomněl, že Abbás nekontroluje vlastní území, fakticky nemá vládu a hranice z velké části kontrolují Izraelci. „A když vláda nekontroluje hranice, není to vláda, není to stát a proto mě překvapuje, že se OSN chystá tuto petici podpořit,“ uvedl Lukeš.

Izrael: Nestalo se nic

V Izraeli panuje podle spolupracovnice Českého rozhlasu Tatiany Hoffmanové přesvědčení, že se nestalo nic, co by bylo proti Izraelcům.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovnice Českého rozhlasu v Izraeli Tatiana Hoffmanová v pořadu Stalo se dnes

„Není důvod, aby Abbás a Netanjahu, kteří bydlí 15 kilometrů od sebe, museli letět až do New Yorku, aby se na něčem dohodli. Ve skutečnosti se nestalo vůbec nic. USA mohou dál v RB OSN vetovat co chtějí, pokud Abbás nepůjde k nějakému kompromisu, nic se nestane a pokud Netanjahu nepřistoupí na požadavky Palestinců, taky se nic nestane,“ uvedla Hoffmanová.

Izralské veřejné mínění se podle ní už dříve smířilo s tím, že vedle sebe bude palestinský stát a izraelský stát. „To už je realita. Lidi ale hlavně zajímá, jak bude vypadat jejich každodenní život,“ dodala Tatina Hoffmanová.

Igor Maňour, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme