Advent je v Německu i časem nákupů

Advent vrcholí - bez ohledu - na hranice a zemi. Vánoce se blíží a lidé se vrhají do nákupů. Podle prvních odhadů Němci letos mnohem ochotněji než jejich konkurenti. Předzvěstí nákupního apetitu už byla nákupní horečka "dlouhé nákupní noci" v centru Berlína už koncem října. Včera další statisíce lidí nakupovaly v německém hlavním městě až do 22 hodin.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vánoční trhy

vánoční trhy | Foto: Marián Vojtek

Přes značné obavy obchodníků, začal předvánoční prodej v Německu úspěšně. Obavy vyvolal hlavně úmysl nové vlády kancléřky Merkelové, zvýšit od roku 2007 DPH o 3 %. Němci ale prozatím nehodlají šetřit. A obchodníci je v tom podporují: letos nabízejí opět mimořádné slevy, ještě pestřejší výlohy než vloni a na německé poměry - mimořádnou otevírací dobu.

V sobotu např. až do 22 hodiny, nebo dokonce do půlnoci. Podobný tah se jim vyplatil už v říjnu, kdy Noc dlouhých obchodů v Berlíně využilo 750 000 zákazníků. A co předvánoční shon: "Myslím, že to je napnuté, že to byl hektický rok," říká Bernd Engert, výrobce svíček, který si současně ale předvánoční stress pochvaluje: "V Německu se stále pálí stále více svíček, což je pochopitelně pro nás dobře. Ale předpokládá to také natáhnout, jak se říká, den. A to přináší stres, ale vlastně příjemný stres."

Engertova svíčkárna má už tradici tří generací. Dvě třetiny produkce směřují ke světským zákazníkům a třetina církvi. Zákazníky jsou kromě klášterů také kostely. "Lidé sem v andvetní čas chodí z náboženských důvodů, ale také proto aby se podívali, jak nádherně vypadá výzdoba chrámu a mnozí ještě mají další důvod, protože přispěli darem na výzdobu a výstavbu," potvrzuje Dirk Fritz, kněz chrámu Pany Marie, který byl docela nedávno slavnostně znovu zrekonstruován v Drážďanech.

Právě tam také provozují už po staletí vánoční trhy, dnes nejstarší v Německu. První se na městském Starém tržišti konaly v roce 1434. A jaký by to byl trh bez tradiční vánoční štoly. "Říkáme, a ono to tak také je, že Drážďany jsou částí Vánoc v Německu," potvrzuje starosta města Dirk Hilbert.

Sama Vánoční štola pochází ze zdejší oblasti, z Krušných hor. A odtud také přichází celá řada řemeslnických tradic a výrobků, které se pak vyvážejí do celého světa. Jsou to řezbářské betlémy, betlémská hvězda, skleněné ozdoby, podobně také jako u nás v Čechách.

"Kromě pečené makrely je štola skutečně naší specialitou," potvrzuje pekařka Romy Richterová. I když neprozradí, jako správná odbornice, přesný recept, dodává: "Jsou tam mandle, rozinky, pomerančová kúra, citrónová šťáva, marcipán.." Sladké - Němci přímo milují, důkazem toho je také úspěšná výroba čokoládových Santa-Klausů: "Následující formička je určitě už sto let stará," konstatuje Franz de Fries, majitel stejnojmenné čokoládovny. "Máme ovšem i umělohmotné formy. Postavičky svatých můžu a Mikulášů s bílým obočím a světlými vlasy se dělají více méně ručně. Cukrářky je nejprve vymalují do formy a pak pomalu zalijí čokoládou."

"Nejpopulárnější je mléčná a nejoblíbenější jsou nyní kuriózní Santové s legračním výrazem," říká pan de Fries. Pro své figurky dováží čokoládu nejraději z Belgie, kterou považuje také ta nejkvalitnější. Na to všechno si možná vzpomenete, až se na Štědrý den zakousnete po tom shonu do čokoládové figurky. Němci debužírují už dnes, protože obchody ani na advent nemají otevřeno - tak jako u nás - celý čas.

David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme