Advent naplnil polské kostely

Začátek Adventu prožívají především v kostelech lidé v sousedním převážně katolickém Polsku. Hlavně na vesnicích se udržují adventní obřady, které předcházejí svátku narození Krista.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

adventní věnec

adventní věnec

Předvánoční trhy nebo koncerty duchovní hudby nepatří k polskému Adventu. Přicházející vánoční období se v ulicích měst projevuje pouze ve výkladech obchodních domů. Výzdoba náměstí a ulic je velmi skromná, nebo vůbec žádná. Advent prožívají lidé v kostelech. Polským specifikem jsou především ranní mše sloužené ještě před rozedněním -tzv.roráty.

"Je to zvláštní mše s prosbami o přímluvu Panny Marie. Je to jakési společné očekávání s Marií na zrození Krista v lidských srdcích," řekl Českému rozhlasu Marcin Lisak z řádu Dominikánů.

Zvláště na vesnicích s sebou lidé do kostela nosí zapálené svíčky. Mše se konají každý den kromě neděle velmi brzy ráno. Před 7. nebo i před 6.hodinou. Podle Marcina Lisaka na ně chodí i lidé ve městech, než odejdou do práce.

Milan Kopp, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme