Agenti FBI zatkli přes dvacet obchodníků s kradenými kreditními kartami

Vyšetřovatelé FBI zatkli 24 osob kvůli údajnému obchodování s kreditními kartami a osobními informacemi. Zadržení ze 13 zemí naběhli vládním tajným agentům, kteří předstírali, že podvodné transakce zprostředkují.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Za nejbezpečnější opatření považují odborníci odpojit se od počítače úplně

Za nejbezpečnější opatření považují odborníci odpojit se od počítače úplně | Foto: stock exchange, Jakub Krechowicz

Tajná operace pod krycím jménem "Karetní obchod" trvala dva roky.

Agenti FBI zřídili na internetu fórum, které registrovaným uživatelům naoko umožňovalo výměnu informací o kradených kreditních kartách a bankovních účtech.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zkušenosti se skimmingem v Česku sdělil Radiožurnálu Dalibor Chvátal ze serveru měšec.cz

Potom už jen pozorně registrovali aktivity uživatelů, zjišťovali si, odkud se přihlašují a následně zjišťovali jejich identitu.

24 zatčených je ze 13 zemí, většina ale z Ameriky a Británie. FBI tvrdí, že operace zabránila škodám v řádu stovek milionů dolarů.

Skimming existuje i v Česku, ukradené částky ale nejsou zásadní

I české majitele karet občas straší myšlenky na jejich zneužití a vyluxování účtů. Dalibor Chvátal ze serveru měšec.cz však tvrdí, že na skimming běžný uživatel platební karty narazí s minimální pravděpodobností. Částky, které jsou takto podvodně získány, tvoří v řádu promile z pohybu peněz přes platební karty.

„Je dobrá běžná obezřetnost, jestli bankomat odpovídá tomu, čemu by měl odpovídat. Ale pokud někdo bude chtít cíleně napadnout platební kartu, stoprocentní ochrana není,“ přiznává.

Stejně tak není možné proti skimmingu stoprocentně zajistit databázi platebních karet. „Databáze je zabezpečená buď algoritmem nebo jiným bezpečnostním prvkem. Buď je tam chyba v databázi, ale také v člověku. Pokud je chyba v odpovědném pracovníkovi, který má k něčemu přístup, nemůžete to zabezpečit žádným způsobem,“ dodává Chvátal.

Platební karty | Foto: Comstock Images

Existuje ale i druhý extrém: na kartu není možné nic vybrat, protože ji z bezpečnostních důvodů zablokovala sama banka. Když to postihne člověka například na dovolené v zahraničí, vzniká problém. Banka by však v takovém případě měla podle Chvátala vyjít klientovi vstříc:

„Sama banka by měla kontaktovat nějakým dohodnutým způsobem držitele karty, ať už prostřednictvím SMS zprávy nebo telefonního hovoru, že k té události došlo. Ideálně by ten člověk měl mít ještě jednu kartu nebo nouzovou hotovost, nebo by mohl použít kartu manžela, manželky, partnera. Banka by mohla v případě, že se klient nachází mimo Českou republiku, mu vydat náhradní, nouzovou kartu nebo zajistit nouzovou hotovost.“

Vít Pohanka, Lucie Maňourová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme