Albánci se v Kosovu střetli se Srby, jeden člověk zahynul

Napětí v Kosovu opět roste. Při střetu mezi Albánci a Srby byl zastřelen jeden muž, další dva včetně policisty utrpěli zranění. Oběťmi jsou kosovští Srbové a jejich představitelé varují před další eskalací. Kosovská vláda už incident odsoudila a ke klidu vyzývá i Bělehrad.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kosovská Mitrovica. | Foto: Martin Dorazín

Devětadvacetiletý Sava Mojšič byl zastřelen dvěma ranami do zad, v ohrožení života je i další civilista.

Přehrát

00:00 / 00:00

O incidentu mluvil v Odpoledním Radiožurnálu reportér Robert Mikoláš

Přestřelka se odehrála v etnicky rozdělené Mitrovici, která je už více než dvacet let centrem sváru mezi většinovými Albánci a menšinovými Srby. Jejich představitelé nyní vyzývají policisty mise Evropské unie, aby případ okamžitě vyšetřili.

Kosovská policie sice vyslechla několik Albánců, ale pachatelé zatím unikají. Obyvatelé Kosovské Mitrovice si ale šeptají, že za vším jsou členové kosovské speciální jednotky ROSU. I proto jak srbský ministr pro Kosovo Goran Bogdanovič, tak i představitelé Srbů z Mitrovice požadují, aby vše vyšetřili policisté mise Evropské unie, EULEX, v opačném případě prý neručí za další vývoj událostí. Je veřejným tajemstvím, že mnoho lidí má stále ukryté zbraně a nálada mezi obyvateli na severu Kosova je velmi bojovná.

Napětí na severu Kosova panuje už od července. Místní Srbové totiž v blízkosti hranice vybudovali zátarasy blokující dopravu.

Snaží se tak upozornit na problémy související s odtržením Kosova od Srbska a protestují i proti převzetí dvou sporných hraničních přechodů kosovsko-albánskými celníky a policisty.

Hlavní komunikace na severu Kosova zůstávají průjezdné jen v jednom pruhu, tedy pro zásobování příslušníků mezinárodních sil. Zcela zablokovaná pak je i nadále silnice u hraničního přechodu Brnjak a stejně tak i Jarinje. Na mrtvém bodě uvízla i jednání zúčastněných stran, přičemž pokračuje přestřelka mezi Bělehradem a Prištinou o tom, kdo a jak hledá řešení vzniklé situace s Evropskou unií.

Milan Kopp, Robert Mikoláš, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme