Američané mají informace o iráckých zbraních hromadného ničení

Američané získali první konkrétní informace o zbraních hromadného ničení Saddámova režimu. Podle deníku NYT je poskytl irácký vědec, který na zbrojních programech pracoval. Spojenci prý s jeho pomocí objevili složky na výrobu nebezpečného materiálu. O iráckých zbraních hromadného ničení se bude dnes jednat i v OSN. Šéf zbrojních inspektorů Hans BLix bude přesvědčovat radu bezpečnosti, aby byly znovu zahájeny práce jeho týmu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

američtí vojáci v Bagdádu

američtí vojáci v Bagdádu | Zdroj: ČTK

Spojenci dopadli dalšího významného představitele někdejšího iráckého režimu Muhammada Zubajdího. Ten byl členem Rady revolučního velení, nejvyššího orgánu státní moci v Iráku. V rukou koaličních sil dosud skončilo šest osob z amerického seznamu. Na černé listině je celkem 55 bývalých prominentů včetně Saddáma Husajna, který se zatím úspěšně skrývá.

Na půdě OSN v New Yorku se bude jednat o další práci zbrojních inspektorů v Iráku. Jejich šéf Hans Blix chce před Radou bezpečnosti prosazovat pokračování inspekčních prací. Podle dnešního listu NY times mají Američané první konkrétní informace o Husajnových zbraních hromadného ničení.

Iráčané také trpí velkým nedostatkem informací. Ty obyvatelstvu poskytovaly až do pádu Saddámova režimu státní sdělovací prostředky. Jejich činnost zastavily americké jednotky. Mediální vakuum už ale začíná pomíjet.

V ulicích Bagdádu se objevil první deník, který začala vydávat dlouho zakázaná Komunistická strana Iráku. Osmistránkovou Lidskou cestu prozatím kameloti rozdávají zadarmo. Většina Iráčanů byla omámena tím, že vidí poprvé kritiku Saddáma Husajna v písemné podobě. Hlásnou troubou Saddámovy diktatury byly donedávna deníky Bábel patřící Saddámovu synovi Udajovi a list strany Baas jménem Thaura. Spojenecké jednotky sice provozuji tři hodiny denně takzvanou alianční televizi, ale kvůli nedostatku elektřiny ji příliš Iráčanů sledovat nemůže.

Nejpopulárnějším sdělovacím prostředkem ale zůstává i nadále rozhlas. Britové s Američany chtějí zahájit vysílání vlastní rozhlasové stanice na území Iráku. Britské jednotky už na jihu země začaly s distribucí 20 tisíc rozhlasových přijímačů. Zatím u Iráčanů vedou kuvajtský a iránský rozhlasu, arabské vysílání BBC a panarabská stanice Rádio Sawa.

Markéta Kaclová, Jiří Hošek, Martin Mrázek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme