Američané potopili japonskou ‚loď duchů‘, která rok plula Pacifikem

Americká pobřežní stráž potopila u břehů Aljašky japonskou rybářskou loď, která více než rok plula bez kontroly a posádky v severním Pacifiku. ‚Loď duchů‘ se utrhla z přístavu v japonské prefektuře Aomori při devítistupňovém zemětřesení a následné vlně tsunami loni v březnu. Opuštěné plavidlo bylo znovu spatřeno až po roce u kanadských břehů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Japonská loď, která rok po tsunami plula bez posádky Pacifikem, byla potopena

Japonská loď, která rok po tsunami plula bez posádky Pacifikem, byla potopena | Zdroj: Reuters

Stabilní, ale zrezivělý vrak padesátimetrové rybářské lodi Ryou-un Maru, která ještě před více než rokem lovila u japonských břehů krevety, provrtala několika střelami hlídkující loď americké pobřežní stráže. Během několika hodin se japonské plavidlo potopilo.

„Silné kanony na jedné z našich lodí do vraku prostřílely díry, do lodi vtekla voda a potopila se. Pokud po lodi zbudou na hladině trosky, sebereme a je a odtáhneme ke břehu," popsal pro BBC kapitán pobřežní stráže David Mosley.

Původně měla být ‚loď duchů‘ odvlečena ke kanadským břehům, ale kvůli předpokládaným vysokým nákladům byl plovoucí vrak lodi poslán ke dnu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Světa o druhé na Rádiu Česko byl námořní kapitán Karel Zeman

V nádrži mohlo být údajně až 7,5 tisíce litrů nafty. Úřady vystopovaly i původního japonského majitele. Ten však o zrezivělou loď neprojevil zájem a povinnost přihlásit se k lodi nemá.

„Může vyhlásit takzvaný abandon, to znamená, že loď opouští a vzdává se práva na ni, a potom je loď majetkem toho, kdo ji najde,“ vysvětlil ve Světě o druhé na Rádiu Česko námořní kapitán Karel Zeman.

Loď bylo nutné nějakým způsobem odstranit, protože představovala nebezpečí pro ostatní plavidla především v noci, kdy lodě nepotřebují radary, protože vidí světla ostatních. „Kdyby si té lodi nevšimli, tak by to mohlo vést k fatálním důsledkům,“ upozornil Zeman.

Stalo se tak až po roce pravděpodobně proto, že se s lodí Ryou-un Maru za celou dobu na moři jiné plavidlo nesetkalo. Podle Zemana jde o výjimku a běžně se po oceánech bludné lodě nepotulují.

„Už jenom to, že se na loď přišlo až po roce, signalizuje, že oceán není znečištěn takovými loděmi, že to je skutečně velká výjimka,“ popsal námořní kapitán.

Ekologické riziko prý potopení plavidla nepředstavuje, protože moře má velkou samočisticí schopnost. „Jestliže množství ropných produktů nebylo velké, což asi nebylo v tomto případě, a stalo se to někde daleko uprostřed oceánu, tak moře se svým vlastním přičiněním a samočisticí schopností dokáže těchto věcí zbavit. Bakterie obsažené v mořské vodě nakonec ropu zlikvidují,“ upřesnil Zeman.

Tomáš Pavlíček, Pavel Polák, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme