Američané v Iráku opět přitvrdili

Spojené státy pokračují v ofenzívě proti islámským radikálům v Iráku. V blízkosti hranice se Sýrií už od víkendu zabili na sto ozbrojenců, kteří patří k bojovníkům nejhledanějšího teroristy v Iráku Abú Musy Zarkávího. Spojené státy nasadily do současných bojů nejvíce vojáků od dobytí Fallúdže loni na podzim.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký voják v Bagdádu | Zdroj: ČTK

Nejméně sedm Iráčanů přišlo o život a šestnáct dalších bylo zraněno při výbuchu, který dnes ráno otřásl centrem Bagdádu. Podle policie šlo o sebevražedný atentát proti americkému vojenskému konvoji. Jde o stejnou oblast, kde byly v sobotu provedeny dva atentáty na americký bezpečnostní konvoj, při kterém bylo zabito nejméně dvaadvacet osob.

Pozemní síly podporované vrtulníky a letadly se snaží zlikvidovat co nejvíce stoupenců Al-Kaidy včetně zahraničních bojovníků, kteří se do Iráku dostávají právě ze Sýrie. Podle mluvčího amerických sil v Iráku podplukovníka Stevena Boilena jsou mezi nimi radikálové z Palestiny, Saúdské Arábie, Jordánska i Sýrie. Vojenská operace má podél řeky Eufrat a v poušti Al-Džazíra trvat ještě několik dní.

Odpůrci koaličních sil dnes oznámili, že drží v zajetí Japonce, konzultanta bezpečnostní agentury. Podle Tokia to ale nebude mít žádný dopad na působení japonských jednotek v Iráku. Mezitím vypršelo ultimátum pro Australana Douglase Wooda. Únosci dali minulý pátek Canbeře ultimátum, aby do dvaasedmdesáti hodin začala stahovat vojáky z Iráku, jinak rukojmí zabijí. O jeho osvobození se snaží i nejvyšší muslimský duchovní z Austrálie, který odletěl do Iráku jednat o Woodovu propuštění.

Robert Mikoláš, Markéta Pešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme