Americký bojovník Talibanu odsouzen na 20 let

Americký příslušník svrženého afghánského hnutí Taliban John Walker Lindh stráví 20 let ve vězení. Soud v americké Alexandrii ho odsoudil za ozbrojený boj ve prospěch tohoto militantního islámského hnutí. Američtí vojáci Lindha zadrželi v Afghánistánu v roce 2001. Protože po svém zatčení spolupracoval s vyšeřovateli, obžaloba podle dohody upustila od některých těžších obvinění.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

okolí WTC | Foto: Milan Kopp

Lindh během vyšetřování vypověděl o dalších chystaných vlnách teroristických útoků. Podle CNN vyšetřovatelům řekl, že vražedné útoky na New York a Washington z loňského 11. září byly pouze první ze tří plánovaných vln teroristických úderů, které měly ničit Ameriku.

Walker Lindh dále vypověděl, že sám odmítl účast na sebevražedném útoku, ale věří, že 50 dalších lidí bylo vysláno na vražedné mise do Spojených Států a Izraele. CNN zveřejnila výtah z prvních výslechů, kterými Lindh prošel po zadržení v Afghánistánu v prosinci loňského roku.

Z dokumentů dále vyplývá, že se mezi instruktory Al-Káidy mluvilo po 11. září o dalších útocích na jaderná zařízení, ropovody a plynovody a také o jistém biologickém napadení.

Jednadvacetiletý Lindh se narodil ve Washingtonu, ale většinu svého života prožil v Kalifornii. Na střední škole měl jednou vypracovat referát o Malcolmu X, černošském muslimském vůdci. Islám ho natolik zaujal, že tento původně katolík konvertoval k islámu, chodil do mešity, nosil plnovous, jezdil studovat islám do Jemenu a Pákistánu a tam také prodělal první výcvik v táborech teroristů.

V něm pak pokračoval v táboře Al-Káidy v Afghánistánu, tam se přihlásil na frontu a po půlroce ho zajali jeho krajané. Svět pak obletěly záběry špinavého, zarostlého a zraněného mladého muže, kterého z televize poznala jeho matka. Měl právě za sebou asi nejděsivější zážitek svého života, kdy přežil krvavý masakr ve sklepeních pevnosti v Mazáre Šarádu. Byl mezi vzbouřenými vězni, kterým se podařilo přežít útok protitalibanské Severní aliance.

Po deportaci do Spojených států se Walker Lindh dostal před civilní soud. Měl být obžalován za spiknutí, jehož cílem bylo zabít americké občany v Afghánistánu, za poskytování podpory teroristickým organizacím a účast na zakázaných kontaktech s hnutím Taliban. Štěstím amerického Talibance bylo to, že jako jeden z mála dokáže vyšetřovatelům nejen poskytnout cenné informace, ale hlavně popsat motivy a způsob uvažování radikálních islámských bojovníků. Výměnou za informace, které podle slibu americké vládě poskytl, byly staženy některé body obžaloby a zůstaly jen dva - napomáhání Talibanu a nošení výbušnin. Za tyto činy mohl být odsouzen maximálně na 20 let.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme