Americký protiraketový štít v Evropě dráždí

Prohlášení italského ministra zahraničí Franca Frattiniho o tom, že by Spojené státy měly zastavit výstavbu protiraketového štítu v Polsku a Česku, vyvolalo řadu reakcí u našich severních sousedů. Tamní tisk to označuje za první vítězství Moskvy, která považuje americký projekt za nepřátelský.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

americký protiraketový radar

americký protiraketový radar | Foto: Miroslav Konvalina

Rusko se snaží využít opatrnosti budoucího prezidenta USA Baraka Obamy ohledně protiraketové obrany Spojených států, píše deník Gazeta Wyborcza. Rusové se snaží Evropany zastrašit hrozbou nové studené války, jejíž předzvěstí má být rozmístění raket Iskander v Kaliningradské oblasti. Deník poukazuje na to, že ruské hrozby už zapůsobily v Paříži a Římě.

Italský premiér Silvio Berlusconi se obává raketové krize, kterou označuje za horší než krizi finanční. Je to triumf ruské diplomacie, která už dávno chce zatáhnout do debaty o protiraketovém štítu země, kterým se tento projekt nelíbí. Obamovo mlčení ulehčuje Rusům možnost intrikovat, napsala Gazeta Wyborcza.

Před pár dny si Polsko a Spojené státy musely vysvětlovat nedorozumění v případě protiraketového štítu. Podle kanceláře polského prezidenta budoucí prezident USA Barak Obama slíbil, že bude v projektu vybudování protiraketového štítu na polském území pokračovat, ale americká strana to dementovala.

Příštímu americkému prezidentovi se ale dostává i opačných rad. Šéf americké Protiraketové agentury Henry Obering mu vzkázal, že Spojené státy by měly pokračovat v budování obranného štítu v Česku a Polsku. Sám Barack Obama během předvolební kampaně řekl, že protiraketový štít podpoří jen tehdy, pokud se ukáže jako plně funkční.

Martin Dorazín, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme