Antikapitalistický protest před londýnskou katedrálou pokračuje

Před svatopavelskou katedrálou v Londýně měl v úterý vyvrcholit pokojný antikapitalistický protest. Jeho účastníci táboří asi ve dvou stech stanech. Včera měli dostat od správy londýnského City a od představenstva katedrály písemnou výpověď, z čehož ale prozatím sešlo.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Londýnský biskup Richard Chartres mluví s demonstranty před katedrálou sv. Pavla

Londýnský biskup Richard Chartres mluví s demonstranty před katedrálou sv. Pavla | Zdroj: ČTK

Náš spolupracovník ve Spojeném království Milan Kocourek byl nicméně přímo v centru dění, kde pátral po hlubších důvodech kampaně.

„Důvod proč jsme tady, je ten, že nežijeme ve volném trhu, trhy jsou manipulované. Je všude hodně korupce. Něco z toho se dostane k soudu, ale naše peníze jsou nám kradeny, protože my platíme za tu propast.

Přehrát

00:00 / 00:00

Důvody protestu zjišťoval před svatopavelskou katedrálou londýnský spolupracovník ČRo Milan Kocourek

„Pro lidi není žádná budoucnost, nevytvářejí se pracovní příležitosti, a když se zváží všechny možnosti, tak vyvrcholením je chudoba. Proto musíme vyjít do ulic a zaujmout stanovisko,“ řekla dívka Flow z anglického hrabství Sussex.

Její kamarádka Tammy vysvětlila jak protest začal:

„Chtěli jsme původně obsadit oblast u londýnské burzy, ale když jsme sem 15. října přišli, bylo to tady zablokované a policie nás ze všech stran tiskla, celý den i v noci, tak jsme tady zůstali. My jsme nebyli ve sporu s církví. Ale vyšlo najevo, že když se podíváte na představenstvo katedrály, tak jsou tam zastoupeny banky, Rotchchilds, Goldman Sachs.“

„Ti uplatňují kontrolu v církvi, která se nemá plést do politiky, a tak se zvýraznila korupce v církvi a její spojení s finančním světem,“ uvedla dívka Tammy která prozradila, že je křesťanka. Dodala, že byla na bohoslužbě v katedrále a připadá jí pokrytecké, když uvnitř se jí dostalo božího požehnání, ale venku se od ní požaduje, aby odešla.

Protest se neomezuje jen na kapitalismus. Mezi účastníky je také na příklad stan tureckých Kurdů, kteří protestují proti postupu turecké vlády proti nim. Mluvčí antikapitalistického protestu Alison Playfordová vysvětlila, čeho účastníci dosáhli:

„Dosáhli jsme toho, že jsme tady vytvořili prostor pro diskusi lidí a pro to, aby formulovali vlastní ideje; položili jsme základy přímé demokracie. Také jsme navázali dialog s církví, která je vyzývána, aby se vrátila ke svým kořenům. A církev nás podporuje,“ dodala Alison Playfordková.

Milan Kocourek, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme