Arménského exprezidenta Kočarjana obvinili z pokusu o puč. ‚Jde o politickou mstu,‘ hájí se

Arménská prokuratura ve čtvrtek obvinila bývalého prezidenta Roberta Kočarjana z pokusu o svržení ústavního pořádku. Oznámila to místní agentura Aysor. Exprezident, který vládl této jihokavkazské zemi v letech 1998 až 2008, je obviněn z odpovědnosti za krvavé potlačení demonstrací v Jerevanu po prezidentských volbách před deseti lety.

Jerevan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Foto: Vahram Baghdasaryan | Zdroj: Reuters

V únoru 2008 Jerevan ochromila série demonstrací, jejichž účastnici protestovali proti oficiálním výsledkům prezidentských voleb, v nichž vyhrál Serž Sargsjan. Pouliční nepokoje organizovali stoupenci bývalého prezidenta Levona Ter-Petrosjana, který se o post hlavy státu rovněž ucházel. Volby byly podle nich zfalšované.

Protesty tvrdě potlačila policie, zahynulo osm demonstrantů a dva policisté. Zraněno bylo několik set lidí, vláda vyhlásila výjimečný stav. Z odpovědnosti za masakr byl nedávno rovněž obviněn bývalý arménský ministr vnitra Mikael Aruťunjan.

Dnes třiašedesátiletý Kočarjan obvinění označil za politickou mstu a řekl novinářům, že kroky proti jeho osobě jsou „bombou, která vybuchne“. Sargsjan, který Kočarjana ve funkci nahradil, vykonával úřad od roku 2008 do letošního dubna, kdy odstoupil po masových protestech vedených nynějším premiérem Nikolem Pašinjanem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme