Až dvacet milionů dolarů může vynést dražba oranžového diamantu v Ženevě

Aukční síň Christie's draží vzácný oranžový diamant. Jeho cena by se podle odhadů mohla vyšplhat v přepočtu až na 20 milionů dolarů, tedy asi 400 milionů korun. Velký oranžový kámen ve tvaru slzy váží necelých 15 karátů, tedy asi tři gramy. Běžná velikost už tak vzácných oranžových diamantů je přitom dva až tři karáty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aukční síň Christies dá do dražby vzácný oranžový diamant. Kámen ve tvaru slzy váží necelých 15 karátů | Zdroj: Reuters

Koupě tak velkého oranžového klenotu je podle znalce vzácných kamenů Martina Cinoltera dobrá investice:

„Klasické diamanty se zhodnocují kolem sedmi procent ročně. Nicméně barevně vzácné diamanty, které se nacházejí v přírodě o větších vahách, než jsou obvyklé, jsou schopny zhodnotit během pár let i v řádech stovek procent.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O diamantech mluvil na Radiožurnálu znalec vzácných kamenů Martin Cinolter

To, že se diamant prodá za 20 milionů dolarů, je reálné, myslí si Cinolter. Zároveň ale upozorňuje, že znalci se většinou snaží hodnotu kamene nadhodnotit, aby se výsledná částka, za niž prodá, co nejvíc blížila ceně, kteoru si přejí.

Konkurenční aukční síň Sotheby´s dá do dražby zítra ještě vzácnější diamant s názvem Pink strar, neboli Růžová hvězda. Ten by měl podle odhadů vynést dokonce až 60 milionů dolarů, tedy asi 1,2 miliardy korun.

„Tento kámen se našel v jihoafrickém dole v roce 1999. Původně jeho váha v hrubém stavu byla132 apůl karátu. Potom se zhruba dva roky brousil, zvažovalo se 52 variant vybroušení. Nakonec vznikl kámen, který má 59,6 karátu. V roce 2007 byl soukromě prodán, cena nebyla známa, teď ho dal majitel do dražby,“ popisuje Cinolter.

Potenciální kupci jsou podle expertů v Asii, Indii nebo Spojených státech.

Silvie Třeslínová, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme