Belgický král vyzval domácí politiky k hledání kompromisu v uspořádání země

Belgie vstoupí do nového roku bez stabilní vlády. Od předčasných voleb letos v červnu se nepodařilo sestavit vládní koalici na federální úrovni. Hlasy volající pro rozpadu Belgie zesílily zvláště v bohatším a rozvinutějším Vlámsku na severu země. Král Albert II. proto vyzval politiky, aby znovu hledali kompromis v zájmu zachování společného států Vlámů a Valonů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Belgický premiér v demisi Yves Leterme (uprostřed). | Foto: www.eu2010.be

Umění kompromisu, tak niterně spjaté s naší zemí, se v posledním roce někam vytratilo. Prohlásil s obavami belgický král. Veškeré návrhy na reformu fungování společného státu zůstaly podle něj ležet na stole. Apeloval na politiky, aby zodpovědně hledali nový způsob koexistence dvou národnostních komunit a rozdělování finančních prostředků ve společném státě.

V Belgii se prakticky opakuje scénář starý už 3 roky. I tehdy trvalo sestavení federální vlády 9 měsíců. Nový kabinet ale vydržel necelý rok. Situaci měl zachránit předseda parlamentu Herman van Rompuy, který ale záhy povýšil na post evropského prezidenta.

Dnes vede zemi vláda v demisi premiéra Yvese Leterma. Odstupující kabinet řídil Belgii i celých 6 měsíců jejího předsedání Evropské unii.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme