Izrael zasáhla druhá vlna koronaviru. Vynucovat dodržování pravidel je tam těžké, tvrdí Tomáš Pojar

Na jaře se Izrael úspěšně vypořádal s pandemií, nyní zažívá novou vlnu nákazy. Jen za poslední týden onemocnělo koronavirem 12 tisíc Izraelců. Podcenil premiér Netanjahu nebezpečí virové infekce?

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Diplomata a bezpečnostní expert Tomáš Pojar | Foto: Jana Přinosilová

V dubnu podle průzkumů dosahovala popularita premiéra Netanjahua k 60 procentům, aktuálně je pod 30 procenty. V ulicích se proti němu bouří demonstranti. 

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaká je situace v Izraeli? Poslechněte si s Tomášem Pojarem

A právě rozšíření covidu-19 v tom podle bývalého velvyslance v Izraeli, diplomata a bezpečnostního experta Tomáše Pojara může hrát významnou roli. „Částečně je to i ekonomickými obtížemi a 20procentní nezaměstnaností, která vznikla v důsledku uzavření ekonomiky. Částečně ale také v důsledku soudních řízení s prezidentem Netajahuem,“ vysvětluje.

Únava z restrikcí

Ke zhoršení epidemiologické situace v Izraeli došlo poté, co vláda uvolnila většinu restrikcí z první vlny. „Izraelská vláda byla první, která udělala výrazné restrikce, pak se situace začala uvolňovat a lidé již byli unavení. Po uvolnění se nákaza vrátila,“ popisuje Tomáš Pojar.

V poslední době se podle něj růst počtu nakažených stabilizoval mezi 1500 a 2000 denně. „Několik set lidí je v nemocnici, asi sto lidí na ventilacích, mrtvých je 500. Země ale nějakým způsobem funguje.“

Podcenili izraelští politici druhou vlnu? A co všechno jim vytýkají demonstranti protestující v ulicích izraelských měst? Poslechněte si celý rozhovor s Tomášem Pojarem.

Alžběta Švarcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme