Po sérii nehod na berlínské dálnici je zraněno šest lidí. Podle německé prokuratury šlo o terorismus

Na městské dálnici v Berlíně způsobil v úterý večer třicetiletý muž s autem několik nehod, při nichž bylo zraněno šest lidí, z toho tři vážně. Podle místních médií nehody způsobil zřejmě záměrně. Mluvčí německé prokuratury Martin Steltner podle agetury DPA uvedl, že podle dosavadních poznatků šlo o teroristický útok. List Der Tagesspiegel napsal, že výpovědi Iráčana ukazují na politicko-náboženský motiv.

Tento článek je více než rok starý.

Berlín (Aktualizováno: 14:01 19. 8. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Po sérii nehod na berlínské dálnici zůstalo šest zraněných

Po sérii nehod na berlínské dálnici zůstalo šest zraněných | Foto: Paul Zinken | Zdroj: ČTK / AP

„Podle dosavadních poznatků to byl islamisticky motivovaný útok,“ řekl mluvčí prokuratury, který rovněž uvedl, že existují indicie o útočníkových psychických potížích.

Muž podle informací listu Der Tagesspiegel doposud nebyl u bezpečnostních úřadů zařazen jako možný náboženský radikál, policie ho však měla v evidenci kvůli dřívějším činům. Jejich povaha prozatím oznámena nebylavyšetřovatelé se nyní zaměřují na kontakty, které Iráčan udržoval. Policie uvedla, že o možné Iráčanově příslušnosti k některé z teroristických organizací nemá informace.

Zaměstnanec Volkswagenu nahrál tajnou schůzku vedení. Německá policie posléze objevila jeho mrtvolu

Číst článek

O islamistickém útoku hovořil i berlínský ministr vnitra Andreas Geisel. „Nábožensky motivovaný čin není vyloučen,“ řekl.

Iráčan svůj záměr předem naznačil na facebooku. V příspěvku zveřejnil fotografie auta, se kterým pak nehody způsobil, a také sérii náboženských citátů.

Sérii nehod na dálnici A100 způsobil v úterý večer mladý řidič, který je nyní ve vazbě. Muž po nehodách zastavil a na dálnici položil na střechu svého vozu krabici, o níž tvrdil, že v ní má výbušninu. To se nakonec neprokázalo, pyrotechnici v ní našli pouze nářadí. „Nikdo se ani nepřiblíží, jinak zemře,“ prohlašoval muž. Podle některých místních médií křičel také „alláhu akbar“ (arabsky „bůh je veliký“), což Steltner potvrdil.

Policie u nehody nevyloučila politický motiv či duševní problémy řidiče | Foto: Paul Zinken | Zdroj: ČTK / AP

Celkem způsobil tři nehody ve čtvrtích Wilmersdorf, Schöneberg a Tempelhof. Nejvážnější zranění utrpěli dva motorkáři. Deník Bild napsal, že jeden z motorkářů, jehož stroj skončil pod autem Iráčana, musel být na místě nehody oživován. Celkem bylo zraněno šest lidí, tři z nich vážně, uvedl Bild.

Steltner k útokům řekl, že Iráčan na dálnici doslova uspořádal hon na motorkáře. Srazil dva a najel i na řidiče skútru. Vedle toho naboural i jedno auto.

Úsek dálnice A100, která vede skrze metropoli, byl večer několik hodin uzavřen, což způsobilo dopravní zácpy. Ještě ve středu ráno byla část dálnice uzavřena kvůli vyšetřování.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme