Biden v rozhovoru s tureckým premiérem vyzval Ankaru ke spolupráci s Irákem

Spojené státy vítají krok Turecka, které začalo stahovat své jednotky ze severního Iráku. Řekl to americký viceprezident Joe Biden, který o situaci v Iráku mluvil s tureckým premiérem. Turci na severu Iráku působili bez svolení irácké vlády, která proti tomu ostře protestovala.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Viceprezident Joe Biden uklidňuje americké spojence ve východní Evropě

Viceprezident Joe Biden uklidňuje americké spojence ve východní Evropě | Zdroj: Reuters

Telefonický rozhovor mezi viceprezidentem USA Joem Bidenem a tureckým premiérem Ahmetem Davutoglem se týkal především spolupráce v boji proti Islámskému státu.

Podle Bidena je nutné omezit stávající napětí mezi americkými spojenci, tedy Ankarou a Bagdádem, k čemuž by mělo výrazně přispět právě stažení části tureckých jednotek z vojenské výcvikové základny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spojené státy vítají krok Turecka, které začalo stahovat své jednotky ze severního Iráku. O detaily se zajímal redaktor Zdeněk Novák

Odsun tureckých vojáků z tábora Bašika byl podle Bidena "důležitým krokem při deeskalaci nedávného napětí“. Tureckému premiérovi americký politik v telefonátu zdůraznil, že přítomnost jakýchkoli cizích jednotek v Iráku je možná jen se souhlasem irácké vlády.

Turecké jednotky vstoupily do Iráku na začátku prosince. Bylo to 150 těžce ozbrojených vojáků i s tanky. Působili v táboře Bašika nedaleko Mosulu. Turecko tvrdilo, že tam vojáci chrání své kolegy, kteří tam pomáhají cvičit irácké dobrovolníky k boji proti Islámskému státu.

Vše bylo ale bez vědomí irácké armády, která proti tomu protestovala. V neděli irácký premiér vydal ultimátum, aby Ankara své vojáky do 48 hodin stáhla. Vyzval zároveň své ministerstvo zahraničí, aby si na působení tureckých jednotek stěžovalo i na půdě OSN.

Turecko pak včera oznámilo, že se část jeho vojáků začala přesouvat na sever směrem k tureckým hranicím. Podle pozorovatelů to ale neznamená, že Ankara vyšla vstříc iráckému požadavku na stažení vojáků. Premiér Davutoglu totiž řekl tureckým médiím, že se jednotky přesunuly na sever kvůli reorganizaci.

Pohyb konvoje s 10 až 12 vozidly včetně tanků potvrdil pro dubajskou televizi Al-Arabíja i bývalý guvernér Mosulu Athíl Nudžajfí. Zdůraznil ale, že rozhodně to nebyli všichni turečtí vojáci. Navíc není jasné, kam až jednotky dorazily, respektive jestli jejich cílem bylo turecké území. O stažení přes hranice ale nemluvil ani turecký premiér, ani další zdroje.

Turci na iráckém území zasahovali už v minulosti, v poslední době to byly spíš přeshraniční zásahy proti kurdským ozbrojencům.

Islámský stát | Foto: Český rozhlas

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme