'Uvěřili ženám.' Odsouzení komika Cosbyho přivítaly herečky i tenistka Navrátilová

Verdikt poroty v případu Billa Cosbyho přivítala řada aktivistek hnutí proti násilí na ženách i veřejných osobností. Mezi nimi i tenistka Martina Navrátilová. Porota shledala amerického komika vinným ze znásilnění. Soud pak v pátek nařídil Cosbymu domácí vězení. Nosit také musí elektronický náramek, s nímž může opustit domov jen za účelem vyhledání lékařské pomoci či konzultace se svými právníky. Cosby vinu odmítá.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký komik Bill Cosby | Foto: Brendan McDermid | Zdroj: Reuters

„Uvěřili ženám. Jsem tak znechucena Cosbyho zločinným jednáním - myslela jsem, že je to dobrý člověk. Zmýlila jsem se…, tenhle verdikt je zadostiučiněním pro mnohem více žen, nejen ty přímo dotčené. Konečně byla vykonána spravedlnost!" napsala na twitteru  česká rodačka a bývalá nejlepší tenistka světa Martina Navrátilová.

Verdikt vyvolal pozitivní ohlas zvláště mezi aktivistkami spojenými s kampaní MeToo proti sexuálnímu obtěžování žen.

„Cosby je vinen. Je mi líto, pokud jste věřili lžím. Jeho oběti si nyní mohou vydechnout. Díky soude a poroto. Díky celé společnosti za to, že se probudila," uvedla hollywoodská herečka Rose McGowanová, která je jednou z žen, jež loni upozornily na případ producenta Harveyho Weinsteina.

Právě aféra tohoto vlivného muže Hollywoodu, jehož z obtěžování obvinila více než desítka žen, loni zahájila celosvětovou kampaň.

Další z hereček Patricia Arguetteová podotkla, že Cosbyho vinilo ze sexuálního napadení či znásilnění na pět desítek žen a navzdory tomu nebylo jisté, zda neunikne trestu. Narážela na to, že případ spojený s Constandovou řešila porota již podruhé, přičemž loni v červnu se v otázce jeho viny nedokázala shodnout.

Kromě čtvrtečního rozhodnutí poroty oceňují reakce také odvahu několika žen, které během procesu otevřeně o zkušenosti s Cosbym promluvily.

„Díky všem obětem. Vím, že svěřit se s těmito nočními můrami je vysilující. Ale díky vám je svět pro budoucí generace o něco přívětivější, neboť jste tohle monstrum učinily odpovědným," napsala další herečka Alyssa Milanová, která stála u zrodu kampaně MeToo.

Porota se dříve na verdiktu neshodla

Cosby byl ve čtvrtek odsouzen za omámení a znásilnění Andrey Constandové, čehož se dopustil v roce 2004. Nyní osmdesátiletému herci hrozí až deset let vězení za každý ze tří bodů obžaloby, podle médií však patrně dostane nižší trest. Americký komik ale vinu odmítá a hodlá se odvolat.

Americký komik Cosby je vinen, rozhodla porota. Ve vězení může strávit zbytek života

Číst článek

Proces u soudu v pensylvánském městě Norristown začal 9. dubna. Pro Cosbyho je to již podruhé, co soud řeší případ týkající se Constandové. Loni v červnu se ale porota nedokázala na otázce viny Cosbyho shodnout, proces se proto nyní opakoval.

Constandová se původně s Cosbym v roce 2006 dohodla na mimosoudním vyrovnání, po deseti letech byl ale případ znovu otevřen. Cosby vztah s Constandovou přiznal, podle něho ale tato žena se sexuálním stykem souhlasila.

Případ Constandové není jediným, který se proti Cosbymu objevil. Postupně se přihlásilo zhruba 50 žen, které tvrdí, že je Cosby v průběhu uplynulých desetiletí sexuálně napadl či znásilnil. Řada případů je již promlčena. Cosby navíc trvá na tom, že ženy se sexem souhlasily.

Kdo je Bill Cosby?

Osmdesátiletý Cosby začal svoji kariéru v komediálních klubech. V šedesátých letech přišla role v seriálu I Spy, tedy Já špion. V letech 1984 až 1992 si Cosby zahrál v The Cosby Show, jednom z nejpopulárnějších amerických televizních sitcomů, který se dostal i na české obrazovky.

Účinkoval i ve filmech, například po boku Sidneyho Poitiera. Cosby vydal také několik desek a píše knihy.

Afroameričan Cosby se narodil 12. července 1937. Je laureátem Ceny Marka Twaina za americký humor, která je jednou z nejvyšších poct ve světě komedie. Herec byl oceněn i za své charitativní aktivity.

Je ženatý, s manželkou měli pět dětí. V roce 1997 je potkala tragická událost, když byl jejich syn Ennis v Los Angeles zavražděn.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme