Boj s korupcí zůstává prioritou čínské vlády. Loni komise vyšetřovala přes 700 úředníků a manažerů

Rok 2017 bude v Číně stejně jako ten minulý ve znamení tvrdého boje proti korupci ve státní správě. Potvrdila to nejen vláda, včetně prezidenta Si Ťin-pchinga, ale i nejvyšší úřady jednotlivých provincií. Vláda zveřejnila také konkrétní údaje o tom, jak je ve svém antikorupčním tažení úspěšná.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínský jüan | Zdroj: Reuters

Ze zprávy čínské vlády jde vyčíst například to, že v roce 2016 vyšetřovala zvláštní komise komunistické strany více než 700 vysoce postavených úředníků a manažérů prakticky ve všech čínských provinciích i autonomních oblastech.

Nakonec bylo pravomocně odsouzeno celkem 122 lidí, kteří jsou považováni za takzvané velké ryby - jsou to tedy lidé, kteří mají velmi vysoké postavení i vliv v rámci komunistické strany a celé státní správy.

'Tygr' Si Ťin-pching

Zajímavý je i údaj o tom, že vyšetřovatelům se prý včasným vyšetřováním podařilo zachránit majetek a peníze v celkové výši přes tři miliardy korun. Prezident Si Ťin-pching sám sebe pasuje do lídra protikorupčního tažení a čínská média ho popisují jako tygra, který požírá škodící a nebezpečné mouchy.

Objevuje se ale i kritika. Čína se v této akci drží speciálního scénáře. Pokud se objeví podezření z nezákonné činnosti, například z korupce, nebo ohrožení státního zájmu, nastupují zvláštní vyšetřovatelé, spíše straničtí než policejní, kteří mají pověst velmi tvrdých a nekompromisních lidí.

Tenhle stát ve státě se nazývá „shuanggui", a pokud se někdo dostane do jeho soukolí, začíná to obvykle tím, že beze stopy zmizí a ve speciálních zařízeních ho potom vyslýchají zvláštní agenti. Některé lidskoprávní organizace tvrdí, že například v roce 2007 zemřelo při těchto výsleších 15 lidí.

David Jakš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme