Boje v Iráku potrvají léta, připustil Rumsfeld

Definitivní vítězství nad iráckými povstalci může trvat až dvanáct let. Uvedl to americký ministr obrany Donald Rumsfeld. Potvrdil zároveň, že Američané s ozbrojenci, kteří se stavějí proti demokraticky zvolené irácké vládě, vyjednávají.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Donald Rumsfeld

Donald Rumsfeld | Zdroj: ČTK

V rozhovoru pro stanici NBC Rumsfeld současně popřel, že by tím Američané porušovali vlastní prohlášení, že s teroristy se nevyjednává. Tyto rozhovory jsou prý vedeny již měsíce a jsou součástí širšího úsilí o vybudování vazeb se všemi vrstvami irácké společnosti.

"V Iráku jsou teroristé, sunnitští povstalci s baasistickou minulostí, lidé, kteří se ještě nerozhodli, na čí stranu se postaví, a pak je tam vláda a její stoupenci. Cílem je, aby všichni podporovali vládu. Nikdo nejedná se Zarkávím ani jinými lidmi, kteří uřezávají hlavy," prohlásil Rumsfeld.

Pro stanici Fox šéf Pentagonu na otázku, zda je amerických vojáků v Iráku dost na to, aby povstalce porazili, řekl: "My povstalce neporazíme, zvítězí nad nimi irácký lid. Tento odpor může trvat řadu let - pět, šest, osm, deset i dvanáct. Koaliční jednotky jej nepotlačí. My pouze vytvoříme předpoklady pro to, aby je potlačil irácký lid a irácké bezpečnostní síly."

Série rozhovorů amerického ministra obrany se odehrála na pozadí zpráv, podle kterých v Iráku přes víkend zemřelo při násilných útocích přes šest desítek lidí a další desítky byly zraněny. V úterý uplyne rok, co spojenecké síly v čele se Spojenými státy předaly Iráčanům moc v zemi. Americký prezident George Bush při této příležitosti přednese projev.

Martin Hromádka, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme