Bratislava má první sochu Tomáše Garrigue Masaryka

V Bratislavě odhalili první sochu Tomáše Garrigue Masaryka. První československý prezident ozdobil dunajské nábřeží ve slovenské metropoli. Na slavnostní odhalení měli dorazit i radikální nacionalisté, kteří proti soše protestují. Masaryk podle nich ublížil slovenskému národu a neměl by mít sochu na čestném místě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odhalení Masarykovy sochy v Bratislavě | Foto: Vojtěch Berger

Odhalení bronzové sochy se podle bratislavského zpravodaje Českého rozhlasu Vojtěcha Bergera zúčastnilo přibližně tisíc lidí. Kromě radikálů, kteří ale nebyli moc slyšet, přišli i zastánci Československa, tedy lidé, kteří kritizovali rozdělení společného státu Čechů a Slováků.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na odhalení sochy T.G. Masaryka se byl podívat i bratislavský zpravodaj Českého rozhlasu Vojtěch Berger.

Masaryk nemá na Slovensku mnoho pomníků. Souboj o popularitu v rámci první republiky logicky prohrál s Milanem Rastislavem Štefánikem, který má i díky záhadné smrti při letecké nehodě trochu mytickou auru. Zatímco Masarykovi, reálné a dlouhověké součásti politiky, se dají přičíst vlastně všechny nedostatky první republiky.

Vojtěch Berger, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme