Británie chystá nové protiteroristické zákony

Velká Británie hodlá zavést další protiteroristická opatření. Oznámil to v parlamentu premiér Tony Blair. Jeho stát se bude snažit uzavřít své hranice lidem, kteří jsou podezřelí z hlásání náboženské nesnášenlivosti, a deportovat ty, kteří se tak v zemi už chovají. Blair dále uvedl, že ho šokovalo zjištění, že osoby podezřelé z krvavých londýnských atentátů se narodily a vyrůstaly v Británii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tony Blair | Zdroj: ČTK

Všichni čtyři atentátníci, kteří provedli teroristické útoky minulý čtvrtek v Londýně, byli britskými občany. Toto vědomí otřáslo mnoha lidmi - mezi nimi strýcem jednoho z atentátníků. Prohlásil, že je naprosto zdrcen.

V souvislosti s pátráním po osnovatelích bombových útoků v Londýně podnikla britská policie razii ve městečku Aylesbury, asi šedesát kilometrů severozápadně od metropole. Britská média zveřejnila jména tří ze čtyř pachatelů čtvrtečních útoků. Jméno čtvrtého atentátníka se zatím veřejnost nedozvěděla, prý se také jedná o muslima arabského původu.

Policie údajně pátrá po pátém člověku, který byl do útoku zapojen. Premiér Tony Blair v poslanecké sněmovně oznámil, že během příštích týdnů začnou porady o nových protiteroristických zákonech, které by měly být zveřejněny na podzim.

Předseda vlády řekl, že Británie se nepotýká s jediným kriminálním činem, ale s extrémní a zlověstnou ideologií. Její kořeny podle Blaira spočívají v perverzi jedovatého a falešného výkladu islámu.

Památku obětí v Londýně uctí země EU a také Česko

Češi se ve čtvrtek 14. 7., stejně jako ostatní obyvatelé Evropské unie, připojí k pietě za oběti teroristického útoku v Londýně. Ve 13 hodin se rozezní zvony a lidé uctí památku obětí dvěma minutami ticha.

Žádný občan Česka se nestal obětí teroristických útoků v Londýně. Všech 28 pohřešovaných se do středy svým příbuzným a známým už ozvalo. Při atentátech zahynulo nejméně 52 osob, dalších asi 700 utrpělo různě vážná zranění.

Zátah na extremisty v Itálii

Bezpečnostní operaci proti militantním islámským skupinám odstartovala italská policie. Zadržela při ní 174 lidí. Akce se zúčastnily stovky policistů včetně protiteroristické jednotky DIGOS. Itálie v poslední době obdržela několik hrozeb, že se po Londýně stane dalším cílem útoků teroristických islamistů.

Naděžda Hávová, Milan Kocourek, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme