Britská Sněmovna lordů projedná zákon o startu brexitu. Mohla by narušit plán premiérky

Členové britské Sněmovny lordů v pondělí začnou dvoudenní debatu kolem zákona o zahájení brexitu. Mohli by normu opatřit doplňovacími návrhy a vrátit ji do Sněmovny. Premiérka Mayová by tak nemusela stihnout aktivovat článek 50 Lisabonské smlouvy do konce března.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiérka Velké Británie Theresa Mayová | Zdroj: Reuters

Bývalý labouristický ministr, lord Mandelson, řekl BBC, že je třeba se postavit filosofii „brexit za jakoukoli cenu“, kterou se vláda údajně snaží prosadit.

Podle Independentu se členové horní parlamentní komory budou snažit do zákona o zahájení brexitu zakotvit garance pro unijní občany žijící v Británii.

Stejně tak by se do textu mohlo dostat potvrzení, že o závěrečných dohodách se zbytkem EU musí hlasovat parlament, a že londýnská vláda bude o průběhu rozhovorů o brexitu pravidelně informovat.

Do dvoudenní debaty se zatím přihlásilo 178 členů horní parlamentní komory, což je v podobné situaci druhý nejvyšší počet v historii. Kdyby Sněmovna lordů vrátila poslancům opřipomínkovaný zákon, mohl by se proces zahájení brexitu zbrzdit.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme