Britské parlamentní volby vyhráli podle prvních odhadů Cameronovi konzervativci

Parlamentní volby ve Velké Británii skončily. Odhady výsledků po uzavření volebních místností naznačují, že drtivě zvítězili vládní konzervativci premiéra Davida Camerona, i když nadpoloviční většinu se jim získat nepodařilo. Řada politiků i expertů ale čísla zpochybňuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volební místnosti ve Velké Británii se uzavřely, začíná sčítání hlasů | Zdroj: Reuters

BBC přisuzuje konzervativcům impozantních 316 mandátů, oproti roku 2010 by si tak polepšili o devět poslanců. Očekávalo se přitom, že si spíše pohorší.

Pokud se odhad BBC potvrdí, jednalo by se o první případ od roku 1983, kdy vládní strana dokázala v dalších parlamentních volbách zvýšit počet svých zákonodárců.

Opoziční labouristé vedení Edem Milibandem pravděpodobně získali 239 mandátů, což vypadá na zdrcující porážku. Zcela nepochybně navíc ztratili svou někdejší nedobytnou baštu – skotské volební okrsky.

První odhady vychází z dotazů mezi voliči u volebních místností v rámci průzkumu provedeného televizemi BBC, Sky a ITV. Podle expertů jde jen o předběžné ukazatele konečných výsledků. V Británii se volí většinovým systémem, ve kterém mnoho hlasů přichází vniveč, takže výsledky se předpovídají hůře než v zemích s poměrným volebním systémem.

Tam triumfovala Skotská národní strana (SNP). Podle prvních odhadů získala 58 z 59 možných mandátů ve Skotsku, předsedkyně separatistické formace Nicola Sturgeonová přesto bere tato čísla s velkou rezervou.

Dále se odhaduje, že Liberální demokraté vicepremiéra Nicka Clegga budou mít jen deset poslanců, v roce 2010 jich přitom získali 57.

Protievropská Strana pro nezávislost Spojeného království (UKIP) nejspíš získá v Dolní sněmovně jen dva poslance, stejně jako Strana zelených.

„Pokud je tento exit poll správný, tak v tomto pořadu sním svůj klobouk,“ řekl v povolebním vysílání BBC někdejší předseda liberálních demokratů lord Ashdown, který se sám zabývá volebními průzkumy. Zpochybnil vzorek 22 tisíc voličů, z něhož BBC vycházela, a varoval před velkými regionálními rozdíly napříč Británií.

Britská Dolní sněmovna má 650 poslanců. Současná vládní koalice konzervativců a liberálů má tedy naději na těsnou většinu v parlamentu. Odhady volebních výsledků ale dávají Cameronovi vícero možností, jak sestavit vládu.

„Věřím, že odhady výsledků mohou být správné. A pokud tomu tak je, tak konzervativci tyhle volby jasně vyhráli a labouristé je jasně prohráli,“ uvedl jeden z předáků toryů Michael Gove.

Labouristé ale s přehledem získali poslanecká křesla v prvních sečtených okrscích v severovýchodní Anglii a zdají se být daleko od toho přiznat volební porážku.

Volební místnosti ve Velké Británii se uzavřely, začíná sčítání hlasů | Foto: Reuters

Jiří Hošek, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme