Britský ministr veze do USA argumenty proti zásahu v Íránu

Šéf britské diplomacie Jack Straw má prý připraveno 200 stran argumentů proti vojenskému zásahu v Íránu. V pondělí letí do Washingtonu na konzultace s americkými představiteli. Podle informací tisku je má varovat, že Británie odmítne Spojené státy podpořit v případě, že podniknou nálety na Írán kvůli jeho jadernému programu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jack Straw

Jack Straw | Zdroj: ČTK

Britský Sunday Times přináší článek svých zpravodajů o dvousetstránkové studii britského ministra zahraničí, která vylučuje vojenský zásah proti Íránu a přimlouvá se za vyjednané řešení. Jack Straw seznámí se svými argumenty novou americkou ministryni zahraničí Condoleezzu Riceovou.

Dokument britského ministra argumentuje, že mírové řešení prosazované hlavně Británií, Francií a Německem, je v nejlepším zájmu Íránu a mezinárodní komunity. Podle autorů článku se britští činitelé obávají, že měsíce trpělivé, Evropou inspirované diplomacie by mohly být zmařeny nálety amerických bombardérů.

Spor se vede kolem íránského jaderného programu. Zatímco Teherán tvrdí, že je čistě mírový, USA tomu nevěří. Bushův viceprezident Dick Cheney tento týden řekl, že Írán je na "vrcholu seznamu" a odmítl vyloučit použití síly.

Milan Kocourek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme