Bush: Postoj Bagdádu není povzbudivý

Americká administrativa se dívá velmi skepticky na přístup Iráku k plnění rezoluce Rady bezpečnosti, která má zajistit jeho odzbrojení. V doposud nejautoritativnějším vyjádření o zahájení zbrojních inspekcí prezident George Bush řekl, že známky spolupráce Bagdádu nejsou povzbudivé. Jak zaznamenal ve Washingtonu zpravodaj Miroslav Konvalina, šéf zbrojních inspektorů Hans Blix začíná být napadán za nekonfrontační postup inspekcí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

George Bush | Foto: ČTK/AP

Prezident George Bush při podpisu rekordních vojenských výdajů na příští rok řekl, že se Saddám Husajn doposud nesmířil s rezolucí Rady bezpečnosti, kterou přijal, a Iráčané stále střílejí po amerických a britských letounech nad bezletovými zónami. Administrativa se domnívá, že úkolem inspektorů není hledat, co Saddám Husajn skrývá, ale zaznamenat vůli Iráku k odzbrojení.

Viceprezident Dick Chenney navíc uvedl, že Saddám Husajn měl kontakty na vysoké úrovni s Al-Káidou a podílel se na výcviku členů této teroristické organizace. Americká média si všímají toho, že šéf zbrojních inspektorů Hans Blix není v Iráku, ale zůstává v blízkosti OSN v New Yorku. Jeho oponenti ho obviňují z toho, že agresivněji nevyužívá všech prostředků, které mu dává poslední rezoluce Rady bezpečnosti.

Přístup Bagdádu k inspekcím naopak dnes ocenil generální tajemník Spojených národů Kofi Annan. Dosavadní spolupráci se zbrojními inspektory označil za dobrou. V podobném duchu se několikrát vyjádřil i Hans Blix.

Miroslav Konvalina, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme