Kam zmizel Zemanův čínský poradce? 'Vyšetřování stranou je tajný proces,' líčí sinolog

Poradce prezidenta Miloše Zemana a předseda čínské společnosti CEFC Jie Ťien-ming pozvání na inauguraci dostal, židle však zůstala prázdná. Jie nepřijel. „Pokud je skutečně vyšetřován, pak to má na starost zvláštní vnitrostranický úřad s názvem Centrální komise pro disciplínu. Je to v podstatě extralegální forma zatčení. A tajný proces,“ přiblížil ve čtvrtek pro Český rozhlas Plus sinolog Martin Hála.

Video Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomuto neveřejnému systému se říká šuang-kuej a znamená, že dotyčná osoba na několik týdnů až měsíců zmizí, nekomunikuje ani se svojí rodinou a nemá k dispozici právníka (více v obsáhlé zprávě Human Right Watch). 

„Nikdo dokonce ani nesmí potvrdit, že je zadržován, jde o tajný proces,“ dodává Hála pro Interview Plus. Podle kancléře Vratislava Mynáře prezident Zeman o věci mluvil s čínskou velvyslankyní, ta mu ale informace o Jieho vyšetřování nepotvrdila. 

Jie Ťien-ming je Zemanovým poradcem od roku 2015, pověřovací listiny mu už na jaře předal Mynář a další z prezidentových poradců Martin Nejedlý. Zveřejněno to ale bylo až na podzim téhož roku.  

„Je zajímavá koincidence, že Jieho blízký spolupracovník Patrick Ho je ve Spojených státech obviněn z toho, že poslal předsedovi Valného shromáždění OSN Samu Kutesovi půl milionu dolarů poté, co se Jie Ťien-ming stal jeho čestným poradcem. To bylo také v roce 2015, vrhá to zvláštní světlo i na české jmenování,“ tvrdí Hála. 

Příliš mnoho dluhů 

Právě tato korupční aféra, ve které jde o uplácení hned několika afrických politiků představitelem CEFC, tak může být důvodem Jieho vyšetřování. Za vším ale můžou být i rozsáhlé investice společnosti v zahraničí. 

„V posledních několika měsících v Číně probíhá velké tažení za oddlužení ekonomiky. A to zejména proti velmi viditelným investičním společnostem, které v zahraničí investují dosti bezhlavě na základě miliardových půjček od čínských státních bank a z ciziny,“ popisuje Hála. 

Proč v Číně zadrželi šéfa CEFC Jie Ťien-minga? Čachry s byznysem a falšování půjček, píše Caixin

Číst článek

To představuje riziko pro celý systém, úřady se proto snaží zadlužení snižovat. Jedním z opatření je omezení aktivit společností, jako je například CEFC, ale zjišťuje se i efektivita investic a zda nedochází k praní špinavých peněz. To je podle Hály jeden z možných důvodů Jieho vyšetřování. 

Tajemný obr 

CEFC je prý jedna z nejtajemnějších čínských společností, v řádu několika let vyrostla ve společnost s miliardovými zisky, která ovládá některá velmi důležitá průmyslová odvětví. Získala například státní zakázku na budování strategických ropných rezerv.  

Také z hlediska majetku jde o jednu z největších firem v Číně a na světě, odhaduje se na v přepočtu asi půl bilionu korun. Vysoké jsou ale i její závazky, které Bloomberg odhaduje na téměř 400 miliard korun. 

Hála rovněž připomíná, že CEFC je největším čínským investorem v České republice. „V roce 2015 tu nakupovali, co mohli. Kromě fotbalové Slavie to byla řada nemovitostí v Praze, Pivovary Lobkowicz a vstoupili i do mediální společnosti Empresa Media. Celkově ale to portfolio není příliš rozsáhlé, očekávání se nenaplnila,“ uzavírá. 

(Český rozhlas Plus s Martinem Hálou hovořil ve čtvrtek 8. března, pozn. red.)

Jan Bumba, Michael Erhart Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme