Černá Hora podepsala protokol o přistoupení k NATO. Rusku se to nelíbí

Černohorský premiér Milo Djukanović v Bruselu podepsal protokol o přístupu své země k NATO. Oficiálně tak začal proces, během kterého musí dokument ratifikovat všechny členské státy Severoatlantické aliance. Podle odhadů bude proces trvat zhruba rok a půl.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg po schůzi aliance s Ruskem | Zdroj: Reuters

„Černá Hora provedla důležité reformy, prokázala oddanost našim společným hodnotám i národní bezpečnosti,“ řekl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Podle něj přispěje členství Černé Hory ke stabilitě a bezpečnosti na západním Balkáně.

Podgorica se ode dneška může účastnit všech vrcholných jednání Severoatlantické aliance, i když zatím jen jako pozorovatel.

Pokud vstup balkánské země do NATO odsouhlasí všechny jeho členské státy, Černá Hora se po Chorvatsku a Slovinsku stane třetí zemí bývalé Jugoslávie, která se k alianci přidá.

Celkem by tak aliance měla 29 členů. Další rozšiřování NATO se ale nelíbí Rusku, které kvůli přijetí bývalého satelitu už dříve pohrozilo odvetnými opatřeními. Stoltenberg však nevidí k sankcím žádný důvod. Rusko by podle něj mělo respektovat suverénní rozhodnutí Černé Hory.

NATO - základny | Foto: Český rozhlas

Tea Veseláková, Filip Nerad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme