Chilské prezidentské volby vyhrál Piňera. V Česku je známý jako muž, kterému Klaus sebral pero

Novým chilským prezidentem se stane pravicový kandidát Sebastián Piňera. Ve druhém kole prezidentských voleb porazil čtyřiašedesátiletého zástupce levého středu senátora Alejandra Guilliera. Ten už přiznal, že utrpěl podle svých slov bolestnou porážku. Piňera je úspěšný obchodník a miliardář, který v čele Chile stál už v letech 2010 až 2014.

Santiago de Chile Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budoucí chilský prezident Sebastián Piňera | Zdroj: Reuters

Po sečtení skoro všech hlasů získal Piňera přes 54 procent hlasů. Senátor Alejandro Guillier tedy přesáhl pětačtyřicetiprocentní hranici. Volební účast ale byla poměrně nízká. Z víc než čtrnácti milionů oprávněných voličů jich hlas odevzdala necelá polovina. Podle BBC nízká účast mohla dát Piňerovi nad Guillierem výhodu.

Senátor Alejandro Guillier, poražený kandidát na chilského prezidenta | Zdroj: Reuters

Volby byly ostře sledované nejen v Chile, ale i v zahraničí. Výsledek měl ukázat, zda se potvrdí odklon jihoamerických voličů od levice, jako třeba v Argentině či Peru. A to se nakonec stalo. Levicově zaměřený Guillier je sociolog a novinář. V politice je teprve tři roky. Do voleb sice šel jako nezávislý, měl ale podporu sociálních demokratů.

Osmašedesátiletý byznysmen a politik Piňera měl z výhry velkou radost. „Přijímáme tohle bezesporu velké vítězství bez pochyb a s velkou pokorou a nadějí. A taky se skromností, protože skromnost je vždycky dobrou vlastností, obzvlášť pro prezidenta země. Zároveň ale taky s nadějí a vírou, které dokážou přenášet i hory," řekl Piňera před davy svých podporovatelů ve chvíli, kdy bylo jasné, že zvítězí.

K výhře mu už stihla pogratulovat i odcházející prezidentka Michelle Bacheletová. Při videohovoru popřála Piňerovi hodně štěstí v úřadu. Řekla, že ví, že oba svou zemi milují a že chtějí pro její obyvatele jen to nejlepší.

Podpora obchodníků

Piňera je dobře vzdělaný podnikatel. Studoval na Harvardově univerzitě. Pracoval v bankovním sektoru a později měl vlastní byznys. Vlastnil například jednu z chilských televizních stanic, měl podíl v aeroliniích nebo ve fotbalovém klubu. Podle časopisu Forbes je aktuálně třetím nejbohatším člověkem v Chile.

V minulosti byl senátorem a jednou zastával i prezidentský post. Bylo to mezi lety 2010 až 2014. V českých médiích se o něm mluvilo v roce 2011 ve spojitosti s návštěvou Chile tehdejším českým prezidentem Václavem Klausem. Druhý český prezident totiž při podpisech oficiálních dokumentů odcizil chilské protokolární pero a stal se terčem vtípků nejen v Česku, ale i v zahraničí.

Piňera spoléhá na podporu obchodníků. Chystá se snížit daně a slibuje, že znovu zajistí ekonomický růst. Chystá se také změnit některé reformy, které prosadila současná prezidentka.

Slibuje rovněž, že se víc zaměří na lidi. „V těchto volbách nejsou nejdůležitější kandidáti. Jste to vy, vaše rodiny, naše země, budoucnost Chile. Dnes přestal být slyšet hlas kandidátů a bude jasně a hlasitě slyšet hlas Chilanů,“ citoval Piňeru Radiožurnál. Současné prezidentce končí mandát v březnu příštího roku.

Matěj Štýs Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme