Chmurná prognóza čínských lékařů: umírající Liou Siao-po je v kritickém stavu

Liou Siao-po krvácí z jater, nádor se zvětšil. Uvědomili jsme příbuzné, uvedla v pondělí čínská nemocnice, v níž je smrtelně nemocný držitel Nobelovy ceny míru hospitalizován. Oponuje tak víkendové expertize zahraničních lékařů, kteří se vyslovili pro převoz proslulého vězně svědomí k paliativní péči do Evropy. Tomu Čína vehementně brání, mezinárodnímu tlaku navzdory.

Šen-jang / Čína Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Umírající Liou Siao-po na nemocničním lůžku během vyšetření zahraničních lékařů, které povolil čínský režim.  V černém před postelí Liouova manželka Liou Sia, známá básnířka, kterou vláda roky internovala v domácím vězení. Výsledkem je klinická deprese.

Umírající Liou Siao-po na nemocničním lůžku během vyšetření zahraničních lékařů, které povolil čínský režim. V černém před postelí Liouova manželka Liou Sia, známá básnířka, kterou vláda roky internovala v domácím vězení. Výsledkem je klinická deprese. | Zdroj: Profimedia

Aktivisté bojující za lidská práva vyzývali v posledních dnech čínské úřady, aby povolily převoz nejznámějšího čínského politického vězně k ošetření do zahraničí. Dva západní lékaři - onkologové Joseph Herman z univerzitního centra v Texasu a Markus Büchler z univerzitní kliniky v Heidelbergu - o víkendu uvedli, že Liou může být transportován do ciziny.

Nemocnice ale tvrdí, že jeho stav převoz neumožňuje. Podle agentury AFP nově oznámila, že Liou Siao-po krvácí z jater. Pacientův nádor se zvětšil, má rovněž nízký krevní tlak a trpí částečnou neprůchodností střev, uvedla ošetřující nemocnice ve městě Šen-jang na svých internetových stránkách. Dodala, že je připravena na možnost přemístit pacienta na jednotku intenzivní péče.

Jednašedesátiletý Liou podle pondělního prohlášení trpí rovněž onemocněním ledvin, které znemožňuje radioterapii. Lékaři Herman a Büchler přitom uvedli, že radioterapie by mohla být jednou z metod, kterou by lékaři mohli u tohoto pacienta použít, napsala agentura Reuters.

'Rozvraceč moci'

Liou si od roku 2009 odpykával jedenáctiletý trest vězení za "podvracení státní moci": v Chartě 08, kterou podepsalo přes 350 čínských intelektuálů a která se inspirovala československou Chartou 77, volal po respektování lidských práv, zavedení demokratických voleb a konci vlády jedné strany. 

Perzekuován byl nicméně už od roku 1989, kdy byl uvězněn a sledován po krvavém potlačení takzvaného Pekingského jara na náměstí Tchien-an-men. Státní represe se posléze podepsaly také na jeho manželce, básnířce Liou Sia - tu čínské úřady uvrhly do dlouholetého domácího vězení.

Žádné vměšování do suverenity Číny

Z vězení byl Liou podmínečně propuštěn na konci června po diagnóze konečného stadia rakoviny jater. Na dotaz, zda čínské úřady umožní Liouovi léčbu v zahraničí, mluvčí čínského ministerstva zahraničí Keng Šuang řekl: "Čína doufá, že příslušné země budou respektovat suverenitu Číny a nebudou zneužívat jednotlivých případů k vměšování se do jejích vnitřních záležitostí."

Čínské úřady přísně kontrolují veškeré informace o případu známého disidenta a nemocnice, kde se pacient léčí, je hlídána bezpečnostními složkami.

Dvacáté třetí patro budovy číslo 1 univerzitní nemocnice v Šen-jangu bylo uzavřeno a přístup tam mají pouze pacienti a jejich rodinní příslušníci. Také Lioua smějí navštěvovat příbuzní, novináři ale podle agentury Reuters jsou z budovy vykazováni.

mls, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme