Chorvatský premiér navrhl rozpuštění parlamentu. Krizi jsme zvládli, nyní je třeba zemi oživit, uvedl

Předseda chorvatské vlády Andrej Plenković ve čtvrtek navrhl, aby se v pondělí 18. května sám rozpustil chorvatský parlament. Krok by umožnil uspořádat volby už na přelomu června a července. Termín nových voleb stanoví prezident. O složení Saboru voliči rozhodovali naposledy před čtyřmi roky až v září.

Záhřeb Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chorvatský premiér Andrej Plenković | Foto: Alexandros Avramidis | Zdroj: Reuters

„Nový mandát musí být zaměřený na ekonomické oživení země a my si chceme jít pro nové pověření od chorvatských voličů,“ sdělil Plenković novinářům po jednání vládnoucí koalice, kterou vede jeho Chorvatské demokratické společenství (HDZ). Předtím se premiér pochválil, jak dobře jeho kabinet zemi řídil a provedl koronavirovou krizí.

Polské prezidentské klání se po dohodě koalice odkládá. Náhradní termín voleb zatím není určen

Číst článek

Podle deníku Večernji list Plenković rovněž prohlásil, že nyní je pro volby příhodná chvíle vzhledem k epidemiologické situaci a při zodpovědném chování bude hlasování možné zorganizovat.

Předseda vlády zároveň informoval, že už mluvil s prezidentem Zoranem Milanovičem, na kterém nyní je, aby stanovil datum voleb. Jako možné termíny předseda vlády zmínil 21. a 28. června nebo 5. a 12. července.

Nedávný průzkum veřejného mínění naznačil, že HDZ má aktuálně podporu 30 procent voličů. Na druhém místě je s téměř 28 procenty Milanovičova opoziční Sociálnědemokratická strana (SDP). Třetí je nacionalistické a euroskeptické Vlastenecké hnutí (DP), pro něž se vyslovilo deset procent dotázaných.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme