Švédsko 0:0 Česko

Čínský soud poslal do vězení další tibetské mnichy

Na deset a třináct let vězení odsoudil čínský soud další dva tibetské mnichy. Podle soudu podporovali spiknutí a upálení mladého kolegy. Už v pondělí poslal soud prvního z mužů, kteří ukryli popáleného, na 11 let do vězení. Spojené Státy apelují na Peking, aby událost v jižní provincii Číny S‘-čchuanu vyšetřil a tibetskému lidu zajistil ochranu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tibetští mniši

Tibetští mniši | Zdroj: Reuters

Soud v jižní čínské provincii S‘-čchuan shledal všechny tři mnichy vinnými ze spiknutí, podněcování k upálení a poslal je na minimálně deset let do vězení. Informovala o tom čínská agentura Xinhua. Vysoké tresty mají být všem Tibeťanům údajně varováním.

Šestnáctiletého mnicha Phüncchog, který se v březnu zapálil, skrývali strýc a další dva kamarádi před policií několik hodin v buddhistickém klášteře. Mladík pak další den na popáleniny zemřel.

Událost vyvolala v tibetské části jihozápadní provincie S‘-čchuan nepokoje, které ale policie potlačila. V tamních buddhistických klášterech pak nastolila přísná opatření. V Číně se od roku 2009 upálili na protest proti politice Pekingu nejméně tři další tibetští mniši.

Kateřina Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme