Clinton vyzývá Iry k míru

Americký prezident Bill Clinton vyzval komunity irských katolíků a protestantů, aby světu dokázali, že dokážou trvale žít v míru. Řekl, že by to byl ten největší dar, jaký by Irové dali světu. Zdůraznil to v projevu ve městě Dundalk, kde mu na náměstí několik tisíc lidí připravilo nadšené ovace.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dundalk, ležící jen několik kilometrů od hranic se Severním Irskem, je baštou disidentské extremistické organizace Pravá IRA, která provedla v roce 1998 pumový výbuch ve městě Omagh. Teroristická akce si tehdy vyžádala 29 lidských životů a jejím cílem bylo podkopat mírovou dohodu, o jejíž přijetí se Clinton velkou měrou zasloužil.

Británie chce, aby Spojené státy daly Pravou IRA na seznam teroristických organizací, a znemožnily jí tak získávat v USA finanční podporu. Zítra bude Clinton v Belfastu jednat s britským premiérem Tonym Blairem a ve čtvrtek se na závěr své návštěvy v Irsku a Spojeném království setká s britskou královnou Alžbětou.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme