Clinton vyzývá Iry k míru

Americký prezident Bill Clinton vyzval komunity irských katolíků a protestantů, aby světu dokázali, že dokážou trvale žít v míru. Řekl, že by to byl ten největší dar, jaký by Irové dali světu. Zdůraznil to v projevu ve městě Dundalk, kde mu na náměstí několik tisíc lidí připravilo nadšené ovace.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dundalk, ležící jen několik kilometrů od hranic se Severním Irskem, je baštou disidentské extremistické organizace Pravá IRA, která provedla v roce 1998 pumový výbuch ve městě Omagh. Teroristická akce si tehdy vyžádala 29 lidských životů a jejím cílem bylo podkopat mírovou dohodu, o jejíž přijetí se Clinton velkou měrou zasloužil.

Británie chce, aby Spojené státy daly Pravou IRA na seznam teroristických organizací, a znemožnily jí tak získávat v USA finanční podporu. Zítra bude Clinton v Belfastu jednat s britským premiérem Tonym Blairem a ve čtvrtek se na závěr své návštěvy v Irsku a Spojeném království setká s britskou královnou Alžbětou.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme