Čoudící automobilové vraky v centrech německých měst neuvidíte
Stop exhalacím v centrech českých měst by měla vystavit razantní změna v provozu aut, kterou se dnes má zabývat senát. Podobný systém funguje už několik let v Německu. Na vjezdu do center německých měst mají staré kouřící vraky červenou. V rámci ochrany a zlepšování životního prostředí zavedla německá města takzvané ekologické zóny, do nichž smí vjíždět pouze vozidla vybavená příslušnou ekoznámkou.
Od roku 2008 platí tato opatření v Berlíně, Kolíně a Hannoveru. A rychle se začala přidávat další města. Dnes jich je už přes čtyřicet, od ledna se k nim připojily i Čechy hojně navštěvované Drážďany.
Jaká auta nesmějí vjet do center německých měst, zjišťovala Klára Stejskalová.
Ještě před pěti lety všechny tři měřicí stanice v saské metropoli překračovaly přípustné hranice prachu, oxidu siřičitého a oxidů dusíku. Radnice proto vyhnala z centra kamiony, rozšířila tramvajovou dopravu a vybudovala nové cyklostezky. Po městském okruhu se smí jezdit jen stokilometrovou rychlostí.
Výsledkem je snížení emisí oxidů dusíku o třicet procent. Pokud by někoho napadlo vjet do takzvané zelené zóny bez ekologické známky, zaplatí pokutu čtyřicet eur a k tomu si připíše trestné body. Slitování německých policistů se nedočká ani majitel nového auta splňující nejpřísnější ekologické normy v případě, že nemá na předním skle přilepenou ekoznámku.
Barva určuje, do které ekologické skupiny vozidlo patří. Čím nižší emise, tím vyšší skupina. Nejmodernější auta získají zelenou. Auta s červenými známkami se mohou pohybovat jen mimo ekologickou zónu. Známka přijde na pět eur a předpis platí jak pro osobní, tak nákladní auta, jak pro obchodníky, tak pro turisty.