Dánské školy se znovu otevírají žákům. Následovat bude i Norsko, ve Švédsku výuka nadále pokračuje

Dánští školáci se ve středu opět vrací do škol. Uvolnění vládních opatření, které dánská vláda slíbila již před Velikonoci, se týká školek i žáků na prvním stupni. Postupný návrat do škol čeká i žáky v Norsku a Finsku, Švédsko k přerušení školního roku vůbec nepřistoupilo.

Kodaň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mezi dětmi v dánských školách musí být po znovuotevření více prostoru (ilustrační foto) | Foto: klimkin | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

Znovuotevření škol doprovází přísnější pravidla - mezi dětmi musí být ve třídách více prostoru, žáci by po celý den měli zůstávat ve stejných skupinkách, častěji také budou chodit ven a důraz bude kladen i na přísnější dodržování hygieny.

Školy se na speciální režim připravují například nákupem nových umyvadel nebo rozdělují hřiště páskou. Jako problém vnímají mnohé školy obědy, děti si tak ve velkém množství případů budou muset nosit jídlo v krabičkách.

Vyučování na dálku není pro děti z Austrálie nic nového. Přes vysílačky se tam učí už skoro 70 let

Číst článek

Opatření doprovází i debata především o tom, jestli se do škol musí vrátit i děti z rodin, ve kterých se v nedávných týdnech vyskytla nákaza koronavirem. Vláda původně žádnou výjimku neudělila, pod tlakem však nakonec ustoupila. Původnímu rozhodnutí se totiž vzpírali i lokální politici.

Opatření ve Skandinávii

Návrat žáků do škol plánuje v nejbližší době i Norsko. Tam však dojde k jejich postupnému otevírání - příští týden začnou fungovat školky, o týden později pak školy pro žáky 1. až 4. tříd a vyšších tříd učňovských oborů. V Norsku následně obnoví chod i psychoterapeutické ordinace nebo kadeřnictví. Finsko naopak prodloužilo zavření škol do poloviny května.

Jedinou skandinávskou zemí, která na vývoj epidemie reagovala umírněněji, je Švédsko. Tamní vláda nechala školy otevřené, na rozdíl od svých severských sousedů tak dala na doporučení některých odborníků. Zavřít naopak mohou švédské úřady.

Jakub Lucký Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme