Francie podle prezidenta Macrona zažívá těžké časy. Karanténní opatření v zemi prodloužil do 11. května

K Francouzům v pondělí promluvil prezident Emmanuel Macron, který oznámil prodloužení karanténních opatření do 11. května. Přiznal, že země nebyla na pandemii způsobenou koronavirem řádně připravena. Šíření nákazy podle šéfa Elysejského paláce sice zpomaluje, ale Francouzi by přesto neměli polevovat. Informovala o tom agentura Reuters.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Emmanuel Macron před Elysejským palácem. | Foto: Charles Platiau | Zdroj: Reuters

Francie podle Macrona prožívá těžké časy. „Epidemie začíná zpomalovat,“ konstatoval francouzský prezident v televizním projevu k národu s odkazem na statistiky. „Děkuji vám za vaši snahu, každý den jsme učinili pokrok,“ dodal. „Naše země ale nebyla na tuto krizi patřičně připravena. Vyvodíme z toho všechny důsledky,“ řekl dále.

Macron k národu promluvil po čtvrtém týdnu karanténních opatření. Francouzi mohou z domova vycházet jen do práce, na nákup potravin, jdou-li k lékaři anebo pokud sami sportují.

Francouzi se během pandemie uchylují k zahrádkaření, internetové prodejny nestíhají objednávky

Číst článek

Po prvních dubnových týdnech, kdy čísla pozitivně testovaných na koronavirus neustále stoupala, se počet pacientů na jednotkách intenzivní péče začal snižovat. Nemocnice ve středofrancouzském regionu Ile-de-France, kam spadá i Paříž, a v oblasti Grand-Est však podle Macrona zůstávají pod velkým tlakem.

Ze zdravotnických zařízeních ve zmíněných regionech jsou pacienti přepravováni letecky a rychlovlaky na západ země. Nákaza se podle Reuters rozmohla i v domovech pro seniory.

Ve Francii je už přes 12 000 obětí koronaviru. Klesl počet pacientů na resuscitačních odděleních

Číst článek

Po 11. květnu bude možné otestovat kohokoli, bude-li projevovat symptomy nemoci covid-19, uvedl také v projevu francouzský prezident. Postupně budou otevírány školy a jesle, řekl.

Počet obětí nemoci covid-19 se ve Francii přiblížil hranici 15 000, zemřelo 14 967 lidí. Za posledních 24 hodin přibylo 574 mrtvých, informovala dnes s odkazem na místní úřady agentura Reuters. Nákaza se ve Francii dosud potvrdila u 98 076 lidí, což je o 2 673 více než v neděli.

Zhruba 6 820 pacientů je na jednotkách intenzivní péče. Počet těchto osob, které jsou v nejkritičtějším stavu, již pátý den po sobě poklesl. I přesto musí Francie zůstat obezřetná, domnívají se tamní úřady. Nemocnice stále přijímají velké množství pacientů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme