Dánsko žije královskou svatbou

Pětatřicetiletý následník dánského trůnu princ Frederik se dnes oženil. Za manželku si vzal o tři roky mladší australskou právničku Mary Donaldsonovou. Svatbu v dánské metropoli Kodani provázely mohutné oslavy a zástupy nadšených lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

svatba dánského prince Frederika | Zdroj: ČTK

Na dánsko-australskou královskou svatbu se do Kodaně sjelo téměř 800 vysoce postavených hostí z Evropy i z Asie. Nechyběl španělský korunní prince Felipe, který prince Frederika v době olympijských her v roce 2000 seznámil s Donaldsonovou v jednom baru v Sydney.

Svatebčané si těsně před 17. hodinou vyměnili snubní prsteny z grónského zlata, neboť jednou spolu s Dánským královstvím budou vládnout i Faerským ostrovům a právě Grónsku. Krátce před tím zaznělo katedrálou Panny Marie dvojnásobné "ano" a kodaňský biskup prohlásil sňatek budoucího dánského krále a královny za uzavřený.

Novomanžele pak při cestě kočárem v ulicích města pozdravilo podle policejních odhadů více než 100.000 lidí. Na mimořádných bezpečnostních opatřeních se podílely tisíce policistů, po celý den bylo nasazeno i několik vrtulníků. Provoz v centru Kodaně byl zastaven, na určitou dobu se uzavřel i vzdušný prostor nad městem.

Svatební pár se po obřadu přemístil na královský zámek Amalienborg ve středu Kodaně. Slavnostní večeře je však pořádána na jiném královském sídle, zámku Fredensborg mimo Kodaň. Novomanžele tam odvezla eskorta šedesáti rytířů a krátce po půlnoci zakončí svatební oslavy ohňostroj.

Novomanželka Mary okamžikem sňatku oficiálně nabude dánské občanství, které jí už v březnu přiznal parlament. Rodačka z Tasmánie se zároveň promění v korunní princeznu Mary, stane se členkou státní luteránské církve a nositelkou nejstaršího a nejvýznamnějšího dánského Řádu Slona.

Princ Frederik je starším synem dánské královny Margrethe II. Jeho o rok mladší bratr Joachim se v roce 1995 oženil s hongkongskou Číňankou "neurozeného" původu, nynější princeznou Alexandrou, s níž má dva syny.

Martin Hromádka, Tomáš Sniegoň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme