Den před volbami se v Iráku zvyšuje napětí

Napětí v Iráku se den před volbami zvyšuje. V zemi platí řada bezpečnostních opatření. Mezi ně patří například zákaz nočního vycházení, nesměji se nosit zbraně a uzavřeny jsou i hranice. Bezpečnostní síly hlídkují v ulicích měst, v Bagdádu bylo uzavřeno letiště. Obavy jsou na místě, teroristé totiž pohrozili voličům smrtí. Sebevražedný atentátník odpálil před jednou z volebních místností ve městě Chanakín severovýchodně od Bagdádu vůz naložený výbušninou. Při útoku zahynuli tři iráčtí vojáci a devítiletý chlapec, dalších devět lidí bylo zraněno. Ještě před tím zaútočili neznámí ozbrojenci na příslušníky americké námořní pěchoty, kteří rozmisťovali betonové bariéry kolem volebních místností jižně od Bagdádu. Celkem je dnes 17 obětí. Prozatímní Irácký prezident Ghází Adžíl Javar proto neočekává velkou volební účast. Podle něj lidé hlasovat nepřijdou právě kvůli obavám z útoků ozbrojenců. Z průzkumu veřejného mínění, který dnes zveřejnila televizní stanice v arabském emirátu Abú Zabí pak vyplývá, že bojkotovat volby budou z velké většiny iráčtí sunnité. Ti tvoří asi 20 procent obyvatelstva země.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

příprava volebních místností

příprava volebních místností | Zdroj: ČTK

Vrcholní představitelé Iráku se několik hodin před otevřením volebních místností obracejí ke svým občanům. Prozatímní premiér Ajád Aláví vyzval všechny Iráčany, aby se zúčastnili zítřejších parlamentních voleb. V rozhovoru pro britskou televizní stanici Sky TV Aláví apeloval na obyvatele, aby nepodlehli hrozbám a násilí ozbrojených odpůrců voleb.

Irácká vláda vynakládá maximální úsilí na to, aby zajistila pro Iráčany bezpečnost, aby mohli přijít k volebním urnám, kterých je po celé zemi 27 tisíc v 5 tisících volebních místností. Zdá se, že Iráčané přes své obavy volit půjdou, a to ve velkém.

Díky programu Mezinárodní organizace pro migraci mohou dnes volit i Iráčané žijí v zahraničí. Ve 14 zemích světa je 150 registračních míst. Volí už druhým dnem. Zpravodaj Českého rozhlasu ve Spojených státech Miroslav Konvalina oslovil Kurdy, kteří přišli volit na východním pobřeží. Lidé ze severu Iráku věří, že volby budou krokem na cestě k nezávislosti Kurdů. "Ano jdu volit, je to pro nás důležité, protože budeme mít kurdskou svobodu a šanci na vlastní zemi. Budu volit kurdské bratry," říká 19letý Humen Kučání, jehož rodina utekla před Saddámem Husajnem do Ameriky před 10 lety. Mahíd je také z iráckého Kurdistánu. Přijel volit z Virginie, kde žije 7 let. Říká, že volby jsou pro Irák důležité. "Volíme zde svobodu pro Kurdy a doufáme, že se budou mít lépe."

Stejnou možnost hlasovat má zhruba 20 tisíc Iráčanů žijících v dosahu Chicaga, Nashvillu, Detroitu a Los Angeles, kteří se včas k volbám zaregistrovali.

Volí se také v Berlíně. Tam se kolektivně registrovalo 68 Iráčanů žijících v České republice. Cestu českých Iráčanů organizuje nadace Člověk v tísni za finanční podpory MZV. Volby provázejí pochopitelně také v Berlíně přísná bezpečnostní opatření, jak potvrzuje vedoucí pobočky Mezinárodní organizace pro migraci, Jakob Preuss. "Uvědomujeme si, že irácké volby jsou téma dne a že mají řadu odpůrců. Proto je celý tento objekt chráněn a lidé, kteří sem vstupují jsou prověřováni hlavně na trhaviny, aby se v první řadě zabránilo útoků nebo atentátům. "

Jak Radiožurnálu řekla redaktorka Rádia Svobodný Irák Ferial Šejbání, na některých místech Iráku se volit z bezpečnostních důvodů nebude - bude to zřejmě v převážně sunnitských městech, jako je například Samarra severně od Bagdádu. K praktickému průběhu voleb Ferial Šejbání dodává. "Věková hranice, od které je možné volit, je v Iráku 18 let. ABy zamezily podvodům, budou volební komise používat nesmazatelný inkoust. Ti, kteří odvolili, si v něm namočí prst a na první pohled tak bude jasné, že už volit nemohou. Toto znamení jim zůstane minimálně jeden týden."

Iráčtí voliči budou vybírat 275 poslanců prozatímního zákonodárného shromáždění. Kandidátům musí být nejméně třicet let a třetinu osob na kandidátních listinách musí tvořit ženy.

Markéta Kaclová, Miroslav Konvalina, Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme