Česko má poprvé v historii dva místopředsedy Evropského parlamentu, uspěli Charanzová a Kolaja

Dva české europoslance Ditu Charanzovou (za ANO) a Marcela Kolaju (Piráti) ve středu zvolili na post místopředsedů Evropského parlamentu. Charanzovou poslanci odhasovali spolu s dalšími 10 kandidáty v prvním kole rozhodování. Pirátský poslanec Marcel Kolaja uspěl ve druhém hlasovacím kole, kde komise vybrala zbývající tři členy.

Aktualizováno Brusel (Aktualizováno: 20:50 3. 7. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Historický moment, Česko má v zastoupení Evropského parlamentu dva místopředsedy.

Historický moment, Česko má v zastoupení Evropského parlamentu dva místopředsedy. | Zdroj: Koláž iROZHLAS

Celkem je tedy nově vybraných místopředsedů 14. Do čela Evropského parlamentu usedne italský socialista David-Maria Sassoli.

„Hledal kompromis, byl korektní, velmi dobře reprezentoval parlament navenek,“ uvedla pro Radiožurnál Charanzová o nově zvoleném předsedovi Sassolinim bezprostředně po svém vybrání do nové funkce.

Novým předsedou Evropského parlamentu se stal italský socialista Sassoli

Číst článek

Naopak Jan Zahradil (ODS) k nově vybranému předsedovi byl skeptický: „To jméno se objevilo až před volbou, do teď jsem ho v Evropském parlamentu nezaznamenal. Výsledek byl těsný. Dopředu ho ale nechci kritizovat,“ uvedl.

Kdo je Charanzová?

Charanzová je od července 2014 poslankyní Evropského parlamentu a místopředsedkyní výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů. Od listopadu 2018 je místopředsedkyní evropské frakce Aliance liberálů a demokratů (ALDE).

Pochází z diplomatické rodiny, její otec byl generálním konzulem ČR v Petrohradě. Nyní se frakce, které je Charanzová stejně jako zbývajících pět europoslanců hnutí ANO členkou, nazývá Obnova Evropy (Renew Europe).

Prouza: Visegrád na summitu prohrál úplně všechno. Von der Leyenová je eurofederalistka

Číst článek

Vystudovala pražskou VŠE a diplomatickou školu v Madridu. Podílela se na přípravách na přistoupení k Evropské unii, v letech 2005 až 2009 působila na stálém zastoupení České republiky při Evropské unii, kde mimo jiné řídila tým odpovědný za obchodní a rozvojovou politiku. Během českého předsednictví unii předsedala výboru Rady Evropské unie pro obchodní politiku. 

Kdo je Kolaja?

Marcel Kolaja (Pirát) je počítačový odborník, zabývá se svobodným softwarem a autorským právem. Do eurovoleb už neúspěšně kandidoval z druhého místa za předsedou strany Ivanem Bartošem v roce 2014, kdy Piráti těsně nepřekonali pětiprocentní hranici. Vystudoval Fakultu informatiky Masarykovy univerzity v Brně, v letech 2010 až 2014 se ve straně věnoval evropským a mezinárodním záležitostem, poté přešel na komunální politiku.

Od srpna 2012 do května 2013 byl čtvrtým místopředsedou Pirátů. V letech 2016 až 2018 byl předsedou spolku Otevřená města. Jako europoslanec se chce zaměřit na digitální agendu, informační technologie a na ochranu práv spotřebitelů.

Dita Charanzova (ANO) prave zvolena mistopredsedkyni Evropskeho parlamentu.

18:07 – 03. 07. 2019

6 18

Evropský parlament vznikl na základě římských smluv o vytvoření Evropskéhohospodářského společenství (EHS) a Evropského společenství pro atomovou energii (Euratom), které vstoupily v platnost 1. ledna 1958.

Smlouvy položily základní kámen ke vzniku současné Evropské unie a týž den k nim bylo připojeno již více než pět let existující Evropské společenství uhlí a oceli (ESUO), zároveň byly založeny Evropská investiční banka (EIB) a Evropské parlamentní shromáždění. To zasedalo poprvé 19.-21. března 1958 ve Štrasburku. Až v červnu 1979 se konaly první přímé volby do EP, předtím byli europoslanci delegováni národními parlamenty.

vid, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme