Do Německa přišel oficiálně už miliontý letošní uprchlík

Hranice jednoho milionu dosáhl tři týdny před koncem roku počet uprchlíků, kteří letos přišli do Německa. Tolik žadatelů o azyl bylo k dnešnímu dni zaevidováno systémem první registrace EASY a poté přiděleno jednotlivým spolkovým zemím. Informovala o tom bavorská ministryně sociálních věcí Emilia Müllerová. Za celý loňský rok německé úřady zaregistrovaly 238 676 běženců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na berlínské nádraží v Schönefeldu přijíždí denně Z bavorského Freilassingu stovky uprchlíků speciálními vlaky | Foto: Pavel Polák

Jenom v listopadu bylo v Německu nově zaregistrováno více než 200 000 uchazečů o azyl. Jejich příliv tak podle ministryně předčí všechny prognózy. Spolková vláda letos původně očekávala příchod zhruba 800 000 běženců.

Německý ministr vnitra Thomas de Maizière už v pondělí podotkl, že původně odhadovaný počet imigrantů byl překročen "kvůli obzvlášť rostoucím číslům od poloviny srpna".

Přehrát

00:00 / 00:00

Milion uprchlíků za letošek dnes oficiálně ohlásilo Německo. Téma rozebral odborník na Německo Robert Schuster z Lidových novin

Odborníci se podle agentury DPA přou, jak přesná jsou čísla uváděná systémem EASY. Někteří experti tvrdí, že skutečné počty jsou ještě vyšší, protože kvůli přetíženosti úřadů může trvat týdny, než je uprchlík registrován.

Jiní se naopak domnívají, že ve skutečnosti je číslo nižší, protože se stává, že migranti jsou registrováni vícekrát.

Republikánský kandidát Trump žádá zákaz vstupu všech muslimů do USA

Číst článek

Müllerová dnes zopakovala požadavek své strany, bavorské Křesťanskosociální unie (CSU), aby si Německo stanovilo limit pro přijímání uprchlíků v příštím roce. "Potřebujeme teď naléhavěji než kdy jindy horní hranici pro přijímání uprchlíků, protože Německo nemůže tyto příchody trvale brát na svá bedra," prohlásila ministryně.

Německo je hlavní cílovou zemí pro uprchlíky, kteří nyní v nebývalém množství přicházejí do Evropské unie především z Blízkého východu a severní Afriky.

Policie po útocích na uprchlickou ubytovnu v saském Heidenau vyšetřuje 48 osob

Číst článek

Nejhlasitějším zastáncem pomoci uprchlíkům je kancléřka Angela Merkelová, která za to sklízí kritiku. Německé úřady koncem srpna přestaly vůči běžencům ze Sýrie uplatňovat společnou evropskou azylovou politiku a přestaly je vracet do zemí, v nichž poprvé vstoupili na území EU.

Počátkem listopadu ale Německo oznámilo, že syrské běžence začne opět vracet.

ČTK, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme