Do Říma se sjíždějí poutníci z celého světa, chtějí sledovat volbu papeže

Do začátku volby nového papeže zůstává jeden den. Kardinálové začnou volit zítra vpodvečer. První den konkláve ale pravděpodobně o příštím papeži ještě nerozhodne.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vatikán (ilustrační foto) | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Zítra kardinály čekají jakési primárky, ve kterých se rozhodne o nejsilnějších kandidátech. Mezi ty patří milánský arcibiskup Scola, brazilský kardinál Scherer nebo kanadský kardinál Ouellet, ale překvapení nejsou vyloučena. Kněz Marek Miškovský žádné zemětřesení neočekává.

„Každý papež musí reagovat na konkrétní aktuální situaci, ve které se nachází církev, ale stran víry, stran mravů jsou věci, které jsou dané od Hospodina a nemůže je změnit ani papež.“

Přehrát

00:00 / 00:00

U baziliky sv. Klimenta v Římě natáčel reportér Martin Dorazín

Do Říma se teď sjíždějí křesťanští poutníci z celého světa. Jejich heslem je být u toho. Například v bazilice sv. Klimenta poblíž Kolosea se často scházejí Češi, Slováci, Bělorusové, Ukrajinci, Chorvati nebo Srbové.

Důvod snadno zjistíme, když zaplatíme 5 eur a sestoupíme do podzemí baziliky, postavené na základech římského domu. Až do přebudování na křesťanský chrám tam byla svatyně jednoho z římských kultů. Tím vůbec nejcennějším místem je hrob svatého Cyrila.

Bazilika sv. Klimenta v Římě | Foto: Martin Dorazín

O pochování jeho ostatků v Římě rozhodl jeho bratr Metoděj. Nad sarkofágem svatého Cyrila jsou desky různých slovanských národů. Jsou tam texty v češtině, slovenštině, srbštině, chorvatštině dalších jazycích. Pro Slovany Cyril je a bude jedním z největších svatých.

„Je tu hrob svatého Cyrila a to je náš slovanský patron a je pocta, že tu můžeme být,“ říkají slovenští poutníci.

Konkláve | Foto: Michal Jindra

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme