Dobrovolníkům se podařilo na Novém Zélandu zachránit 100 kulohlavců. Většina uvízlých kytovců ale zahynula

OBRAZEM: Dobrovolníkům na Novém Zélandu se po mnohahodinovém úsilí podařilo zachránit 100 kulohlavců, kteří zůstali na mělčině. Víc než tři stovky dalších zvířat uhynuly. Hejno kytovců uvízlo na pláži Jižního ostrova ve čtvrtek večer. Záchranáři a novozélandské úřady požádali o pomoc dobrovolníky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uvízlí kytovci na pláži na Novém Zélandu. | Foto: Anthony Phelps

Ti polévali kulohlavce vodou, balili je do mokrých prostěradel a snažili se je uklidňovat zpíváním. Záchranáři museli čekat na vysoký příliv. Jeden přišel v noci, ale podmínky byly příliš nebezpečné, a tak kulohlavcům pomohli do moře až po rozednění.

Kytovci | Foto: Reuters

Záchranu komplikovalo také to, že se někteří zmatení kytovci i po osvobození vraceli na mělčinu.

Jak upozorňuje novozélandská mořská biložka Rochelle Constantinová, že kytovci uvíznou na mělčině, je poměrně běžné. Poslední případ patří ale mezi vůbec největší. Vědci stále spolehlivě nevědí, proč přesně na pláže vyplouvají.

Kytovci a záchranáři. | Foto: Anthony Phelps

Novozélandské úřady teď řeší, co s těly více než 300 uhynulých kulohlavců. Pokud by se dostaly do moře, proud by je mohl zanést na obydlené pláže.

Kytovci | Foto: Anthony Phelps

Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme