Trump nechal vyklidit klidný protest, aby se vyfotil s biblí u kostela. ‚Jsem pobouřená,‘ říká biskupka

Slova biskupky episkopální církve, který leží poblíž Bílého domu, obletěla Spojené státy. Její rozhořčení vyvolalo jednání prezidenta Donalda Trumpa, který v pondělí v podvečer přišel ke kostelu, aby se zde nechal vyfotit s biblí v ruce. Stalo se tak jen půl hodiny poté, co policisté a členové národní gardy za pomoci slzného plynu vyhnali pokojné demonstranty z prostoru mezi kostelem a Bílým domem.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Donalda Trumpa v pondělí podvečer přišel ke kostelu, aby se zde nechal vyfotit s biblí v ruce

Donalda Trumpa v pondělí podvečer přišel ke kostelu, aby se zde nechal vyfotit s biblí v ruce | Zdroj: Reuters

Bylo krátce po půl sedmé večer, když se během demonstrace na náměstí Lafayette Square naproti Bílému domu začaly ozývat výbuchy. Bezpečnostní složky v ten okamžik začaly vyklízet prostor od stovek poklidných demonstrantů požadujících řádné vyšetření smrti Afroameričana George Floyda, který minulý týden zemřel po zásahu bělošského policisty.

Poté, co byli protestující násilně vytlačeni z prostoru mezi Bílým domem a kostelem svatého Jana, přišel prezident Donald Trump. K takzvanému „kostelu prezidentů“ šéf Bílého domu dorazil krátce po sedmé, postavil se před kostel a s biblí v ruce zapózoval před objektivy fotografů a kameramanů.

„Dovolte mi to vyjasnit: prezident právě použil bibli, nejsvatější text židovsko-křesťanské tradice, a jeden z kostelů mojí diecéze jako pozadí pro své poselství, které je v rozporu s Ježíšovým učením,“ kritizovala jednání prezidenta pro CNN reverendka Mariann Buddeová, která podle svých slov „nemohla uvěřit svým očím“.

Paradoxně můžeme být Trumpovi vděčni, že ukázal Ameriku, jaká je, říká analytik Boháček k protestům

Číst článek

Buddeová také ostře odmítla to, co neohlášené návštěvě prezidenta předcházelo. „Nikdo nám dopředu neřekl, že prostor vyčistí za pomoci slzného plnu, aby tak mohli využít jeden z našich kostelů,“ podotkla pro list Washington Post a dodala, že je tímto jednáním „pobouřená“.

„Všechno, co řekl a udělal, vede k podněcování násilí… Potřebujeme morálního lídra, on ale dělá vše pro to, aby nás rozdělil,“ varuje biskupka.

Trump si pondělním vystoupením před kostelem vysloužil ostrou kritiku i z dalších stran. Na twitteru ho mimo jiné odsoudil i demokratický guvernér státu New York Andrew Cuomo, podle kterého Trump „použil vojenskou sílu k potlačení pokojného protestu, jen aby se mohl před kostelem vyfotografovat“. V příspěvku také dodal, že „pro prezidenta je to vše jenom televizní reality show“. 

The president is calling out the American military against American citizens.

He used the military to push out a peaceful protest so he could have a photo op at a church.

It's all just a reality TV show for this president.

Shameful.

01:43 – 02. 06. 2020

70555 306504

V době, kdy policie vyháněla demonstranty, prezident pronášel projev v Růžové zahradě Bílého domu, během kterého nařídil mobilizaci všech dostupných civilních i vojenských sil s cílem nepokoje zastavit.

„Jsem váš prezident práva a pořádku… Pokud se město nebo stát bude zdráhat učinit nezbytná opatření, nasadím armádu Spojených států a problém za vás rychle vyřeším,“ uvedl během živě vysílaného televizního vystoupení.

eku Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme