Trump obvinil Solejmáního ze zabití milionu lidí. Íránští vůdci mají mylně informovat o jeho pověsti

Velitel íránských elitních jednotek Kuds Kásem Solejmání během delší doby zabil nebo zranil tisícovky Američanů a chystal se jich zabít mnohem víc. Na Twitteru to v pátek napsal prezident USA Donald Trump v reakci na americký útok, při kterém v Bagdádu Solejmání zahynul.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Měli jsme ho dostat už dávno!“ napsal na svůj twitterový účet americký prezident Donald Trump. Kásem Solejmání je podle něj zodpovědný za tisíce mrtvých nebo zraněných amerických občanů a nepřímo se pak podílel na smrti milionů lidí.

Podle Donalda Trumpa byl Solejmání nenáviděný i v samotném Íránu. | Foto: Leah Millis | Zdroj: Reuters

„Generál Kásem Solejmání během delšího období zabil nebo ošklivě zranil tisíce Američanů a připravoval zabití mnoha dalších... Ale byl dopaden! Byl přímo nebo nepřímo zodpovědný za smrt milionů lidí, včetně nedávného velkého počtu PROTESTUJÍCÍCH zabitých v samotném Íránu,“ napsal šéf Bílého domu v komentáři k zabití íránského generála.

„Írán to sice nebude nikdy schopen doopravdy přiznat, ale Solejmání byl v zemi nenáviděný i obávaný. Oni (Íránci) nejsou zdaleka tak zarmouceni, jak vůdcové budou přesvědčovat vnější svět. Měl být odstraněn už před mnoha lety!“ dodal následně Trump. Na svém profilu rovněž sdílel obrázek americké vlajky.

Americký prezident také upozornil na to, že Irák od Spojených států obdržel miliardy dolarů a jako jeden z hlavních záměrů útoku označil snížení íránského vlivu v Iráku. „Během posledních 15 let vzrostl vliv Íránu v Iráku a lidé s tím nejsou spokojeni,“ uvedl.

„Írán nikdy nevyhrál válku, ale nikdy neprohrál vyjednávání!“ zněla vůbec první reakce šéfa Bílého domu na útok. Příspěvek se objevil na Twitteru poté, co americký ministr zahraničí Mike Pompeo prohlásil, že USA stále stojí o zmírnění napětí na Blízkém východě, nikoli o válečný konflikt. V rozhovoru pro CNN Pompeo zároveň řekl, že nepochybuje o tom, že útok na Solejmáního zachránil životy Američanů.

Ke zmírnění napětí na Blízkém východě po zabití Solejmáního vyzvaly mimo jiné Británie, Německo či Francie. Předseda Evropské rady Charles Michel uvedl, že „další eskalaci je třeba se vyhnout za každou cenu“. „Spirála násilí, provokací a odvet, které jsme byli svědky v Iráku v posledních týdnech, musí skončit,“ napsal Michel na Twitteru.

Vývoj událostí po americkém útoku a bezprostřední reakce z celého světa jsme sledovali v online reportáži:

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme